Комерційне кредитування

У структурі кредитних портфелів переважної більшості вітчизняних банків комерційні кредити займають домінуючі позиції. Такі кредити надаються підприємствам та організаціям на:

  • поповнення оборотних коштів;
  • розвиток виробництва, його модернізацію та придбання обладнання.

Комерційне кредитування здійснюється як у національній, і у іноземній валютах. Надання кредитів у іноземній валюті здійснюється підприємствам та організаціям, зазвичай, за наявності валютної виручки.

Розглянемо основні види комерційних кредитів.

Кредитування в разовому порядку

Комерційне кредитування передбачає підтримку діяльності підприємств та організацій шляхом надання кредитних коштів у тимчасове користування. Залежно від виду діяльності, потреби у коштах та умов розрахунків згідно з укладеними господарськими договорами, банк пропонує найбільш прийнятну для компанії форму кредитування.

Одним з основних видів кредитування є кредитування в разовому порядку . У разі кредит надається одноразово у необхідної позичальнику сумі і з встановленням графіка погашення заборгованості. Кредитування в разовому порядку передбачає надання кредитів оптовим компаніям, підприємствам-виробникам із тривалим циклом виробництва продукції або підприємствам для здійснення розрахунків із разових поставок. Забезпеченням повернення кредиту при кредитуванні в разовому порядку може бути ліквідне майно позичальника (нерухомість, транспортні засоби, майнові права на ліквідну дебіторську заборгованість тощо), гарантія (поручительство) третіх осіб тощо.

Отримання короткострокового кредиту в разовому порядку дає компанії можливість підтримати виробництво чи іншу статутну діяльність, не накопичувати суму кредиторську заборгованість, підтримати імідж підприємства, і навіть рахунок складання оптимального графіка повернення кредиту, забезпечити ефективне використання оборотних засобів і скоротити витрати на виплати нарахованих процентов.

Кредитування у вигляді «кредитної лінії»

Кредити у вигляді «кредитної лінії» можуть надаватися клієнтам банку, які мають стабільний фінансовий стан, що характеризується постійним рухом коштів за поточними рахунками в банку, та які не мають до свого поточного рахунку претензій кредиторів. Кредитна лінія, як правило, відкривається компаніям, які мають досвід роботи у сфері роздрібної та дрібнооптової торгівлі не менше 1 року, підприємствам з коротким циклом виробництва, які неодноразово користувалися кредитами та позитивно зарекомендували себе у кредитних відносинах з банком.

Кредитна лінія – це форма короткострокового кредиту, який надається окремими траншами (частинами) у межах встановленого ліміту, шляхом оплати платіжних документів позичальника, на цілі, передбачені кредитним договором.

Кредитна лінія може бути як поновлюваної (при поверненні частини кредиту може здійснюватись нова видача в межах встановленого ліміту та терміну дії договору кредиту), так і невідновлюваної (при погашенні частини кредиту нова видача не провадиться).

Зручність цієї форми кредитування для клієнта полягає в тому, що протягом певного часу (півроку, року), при періодичній потребі в позикових коштах, від клієнта не вимагається надання додаткових документів і немає необхідності укладати декілька договорів кредиту або додаткові угоди до чинного договору.

Кредитування у вигляді «овердрафту»

Досить популярним видом кредитування є короткострокове кредитування реалізації поточних платежів понад залишку на поточному рахунку (овердрафт), зокрема. кредитування торгових підприємств під виручку, що інкасується банком.

Овердрафт – це короткострокове кредитування клієнта, яке здійснюється шляхом оплати розрахункових документів позичальника з його поточного рахунку понад суму залишку на ньому в межах встановленого ліміту кредитування по «овердрафту». При овердрафті поточний рахунок клієнта функціонує як активно-пасивний рахунок, тобто. у ньому може бути як пасивний, і активний залишок.

Погашується кредит щодня рахунок надходжень на поточний рахунок позичальника.

Кредитний договір укладається на певний термін (до 12 місяців), а надання кожного траншу (частини) кредиту здійснюється без додаткового звернення клієнта до банку та надання документів.

Існують обнулювані та необнулювані овердрафти. При обнулюваному овердрафті встановлюється максимальний термін надання окремого траншу овердрафту, як правило, від 3 до 14 днів (протягом цього терміну клієнт зобов’язаний повністю погасити заборгованість, після чого отримує право на отримання чергового траншу). При необнулюваному овердрафті клієнт може мати заборгованість до закінчення терміну дії договору овердрафту.

Ліміт кредитування за овердрафтом, як правило, встановлюється у розмірі до 1/3 частини середньомісячних надходжень на поточний рахунок ( або інкасованої виручки) клієнта за останні 6 місяців .

Залежно від якості кредитної історії клієнта, рівня його фінансового стану та умов надання позичкових коштів, овердрафт може надаватися як під відповідне забезпечення, так і бланковий.

Овердрафтом можуть скористатися юридичні особи, які відповідають таким вимогам:

  • є клієнтами банку щонайменше 6 місяців;
  • мають постійні та стабільні надходження на поточний рахунок;
  • мають стійкий фінансовий стан;
  • уклали договір із банком на проведення інкасації торгової виручки (при кредитуванні торгових підприємств під виручку, що інкасується банком).

Кредитування у вигляді «овердрафту» дозволить компанії:

  • мати гарантію своєчасного та оперативного проведення розрахунків із постачальниками товарів, послуг;
  • залучати позикові кошти в мінімальних сумах з урахуванням щоденних надходжень протягом робочого банківського часу, що дозволить зменшити суму плати за кредит;
  • економити робочий час для підготовки пакета документів, необхідні кредитування.

Короткострокове кредитування у вигляді «овердрафту проти депозиту»

Одним із привабливих видів кредитування для підприємства може бути кредитування у вигляді «овердрафт проти депозиту» . Використовуючи цей вид послуг, клієнт отримує можливість розмістити частину тимчасово вільних коштів у банку на депозит. У разі гострої потреби у розрахунках із кредиторами, банк оперативно надає компанії кредитні кошти. При цьому плата за використані короткострокові кредитні ресурси частково або повною мірою компенсується банком у вигляді плати за розміщеним депозитом.

Кредитування як «овердрафт проти депозиту» ідеально підходить тим компаній, які мають постійний надлишок коштів і лише зрідка виникає додаткова потреба у них.

Короткострокове кредитування підприємств, джерелом повернення яких є валюта, що купується на валютному ринку або виручка в іноземній валюті

Ряд банків пропонують послуги з короткостроковому кредитуванню тих клієнтів, які мають потребу негайно здійснити платіж як у внутрішньому, і зовнішньому ринках період купівлі чи продажу іноземної валюти на міжбанківському валютному ринку.

Сума кредиту визначається з потреб клієнта, але не більше суми іноземної валюти, купованої на міжбанківському валютному ринку чи суми виручки у іноземній валюті.

Кредит може надаватися на термін проведення операцій з купівлі-продажу валюти на валютному ринку шляхом:

  • одноразового використання кредитних коштів – за клієнтами, які здійснюють несистематичні розрахунки за зовнішньоекономічними контрактами та договорами на внутрішньому ринку та мають разову потребу в кредитних засобах;
  • багаторазового використання кредитних коштів у вигляді відновлюваної «кредитної лінії» — за клієнтами, які постійно здійснюють розрахунки за імпортними зовнішньоекономічними контрактами та договорами на внутрішньому ринку та потребують кредитних коштів.

Забезпеченням цього виду кредитування виступають майнові права на валюту, що купується, і/або виручку в іноземній валюті. При багаторазовому використанні кредитних коштів (як «кредитної лінії») як забезпечення також надається майно позичальника.

Короткострокове кредитування підприємств на виплату заробітної плати на карткові рахунки працівників

Кредити на виплату заробітної плати надаються підприємствам та організаціям – юридичним особам, клієнтам банку, у тому числі діяльність яких фінансується за рахунок бюджетних коштів, при заборгованості із виплати заробітної плати, як правило, не більше ніж за 1-2 місяці.

Надання кредиту може здійснюватися у межах суми, передбаченої договором кредиту, шляхом перерахування коштів на карткові рахунки працівників підприємства-позичальника, відкриті у межах зарплатного проекту.

Позикові кошти пропонуються на таких умовах:

  • термін кредиту: до 30 календарних днів;
  • розмір кредиту не може перевищувати заборгованості підприємства із заробітної плати більше, ніж за 1-2 місяці.

Цей вид кредитування надає підприємству можливість своєчасно виконати свої зобов’язання перед працівниками, що дозволяє втратити кваліфікованих фахівців.

Вексельне кредитування

Ефективним інструментом вирішення проблем неплатежів може стати вексельний кредит.

Вексельне кредитування – це послуга банку, коли він позичальник отримує не безготівкові кошти, а вексель, яким платником (векселедавцем чи акцептантом) виступає банк (див. Банківський вексель).

Банк надає послуги з розробки та організації спеціальних схем вексельного обігу для проведення взаєморозрахунків з іншими підприємствами як у конкретному регіоні, так і на всій території країни. Подібні схеми найбільш поширені у банків, що мають розгалужену мережу філій.

Перевагами використання вексельного кредитування є:

  • значно менша вартість позикових коштів у вексельній формі щодо вартості кредитів, що надаються у грошовій формі;
  • можливість прямих розрахунків між підприємствами із гарантією оплати банком.

Акцептне кредитування здійснюється переказними векселями, акцептованими банком за номінальною вартістю векселя (або пакету векселів) з терміном погашення «за пред’явленням, але не раніше фіксованої дати». До погашення векселя позичальник має пільгову ставку за кредитом як комісійної винагороди за акцепт векселя.

Облік векселів

Облік векселів  є формою кредитування банком суб’єктів підприємницької діяльності-юридичних осіб шляхом дострокової оплати векселів, що належать їм. Формою оплати послуг банку з обліку векселів є дисконт чи премія. Зазвичай, банком враховуються короткострокові вексельні зобов’язання.

Кошти за врахованим векселям можуть спрямовуватися банком:

  • на поточний рахунок пред’явника векселя (у строк, встановлений у договорі обліку векселів);
  • на оплату кредиторської заборгованості пред’явника векселі (за відсутності прострочених платежів) за умови надання документів, що підтверджують наявність такої заборгованості (акт звіряння, договори про постачання продукції, товарно-транспортні накладні тощо.).

Скориставшись такою послугою, пред’явник отримує кошти на поповнення своїх оборотних засобів.

Для обліку векселів пред’явник надає документи як і за звичайному кредитуванні, крім бізнес-плану і розрахунку повернення кредиту, і навіть документи, що підтверджують реальність векселів і правоздатність останнього векселедержателя.

При обліку авальованих, акцептованих банком або доміцильованих векселів (з депонованими коштами у системі банку) пред’явники векселів надають банку документи, що підтверджують справжність векселів, правоздатність (правоволодіння) останнього векселедержателя та анкету позичальника.

Факторингові операції

Факторинг передбачає купівлю банком у позичальника права отримання боргу з покупця за поставлені йому товарно-матеріальні цінності, виконані роботи та надані послуги.

До факторингу не приймаються рахунки покупців, які визнані неплатоспроможними, рахунки з простроченими термінами оплати, рахунки за відвантажену продукцію, яку передбачено проведення розрахунків через бартерні операції чи виготовлення якої здійснюється з давальницької сировини.

Кошти з факторингу направляються на рахунок позичальника, чи оплату платіжних доручень, наданих їм.

Плата за здійснення факторингових послуг може здійснюватися у вигляді відсотків або дисконту (різниця між вартістю відвантаженої продукції та фактичною сумою наданих банком послуг з факторингу).

Процентна ставка або дисконт встановлюється залежно від чинної середньої процентної ставки, ризику та інших факторів.

Факторинг може надаватися під ліквідний заставу як постачальника, і покупців, поручительство (гарантію) інших платоспроможних підприємств і закупівельних організацій.

Однією з форм забезпечення повернення боргу з факторингу може бути прийнятий заставу вексель постачальника, авальований платоспроможним покупцем чи третьою особою.

Кредитування з факторингу дозволяє:

  • достроково отримати кошти для здійснення поточної діяльності та розрахунків із кредиторами;
  • зменшити дебіторську заборгованість за відвантажені товари, надані послуги.

Кредитування з прийняттям до застави доміцильованих векселів,
за якими депоновані кошти

Якщо підприємство відчуває труднощі з розрахунками з постачальниками, підрядниками та іншими кредиторами, банк допоможе забезпечити проведення розрахунків за схемою кредитування з прийняттям заставу доміцильованих векселів, якими депоновані кошти.

При цьому кредитування з прийняттям до застави доміцильованих векселів, за якими депоновані кошти, має спрощений порядок отримання позичкових коштів.

Залишити коментар:

Site Footer