Коефіцієнт «зобов’язання/дохід» – Відношення загальної суми щомісячних обов’язкових витрат потенційного позичальника до його сукупного доходу за той же період (після оподаткування). Показник визначає гранично допустиму частку витрат позичальника у його бюджеті. Застосовується банками для розрахунку максимальної суми можливого кредиту.
До зобов’язань позичальника, крім передбачуваних кредитних платежів, можуть входити витрати на проживання, обслуговування раніше взятих кредитів, навчання, страхування, утримання утриманців та інші регулярні виплати.
Кожна фінансова установа розробки своїх кредитних програм саме визначає максимальне значення цього коефіцієнта. Причому граничне значення показника може відрізнятися у банках і навіть усередині структурних підрозділів однієї кредитної установи. Наприклад, щодо банком коефіцієнта для своїх філій, розташованих регіонах країни, враховуватимуться встановлені цих регіонах мінімальний прожитковий мінімум, середній розмір оплати праці тощо. До того ж у деяких випадках банки можуть коригувати встановлене значення коефіцієнта з віку позичальника, розміру оплати праці, способу підтвердження позичальником свого доходу тощо.
Найчастіше кредитні установи вимагають, щоб зобов’язання позичальника не перевищували 40-60% сукупного сімейного доходу боржника. Існують фінансові установи, які встановлюють максимальне значення показника на рівні до 90%.
Як правило, при розрахунку суми можливого кредиту банки також застосовують коефіцієнти «платіж/дохід» та «кредит/заставу».