Хеджування (Hedging) – метод зменшення ризику шляхом визначення об’єкта хеджування та підбору до нього адекватного інструменту хеджування. Хеджування полягає в компенсації збитків від об’єкта хеджування за рахунок прибутку від інструмента хеджування, що виникають за одних і тих самих умов або подій. За наявності схеми хеджування банк повністю усуває як ризик, так і можливість отримання додаткового прибутку: якщо умови або події будуть сприятливими з точки зору об’єкта хеджування, будь-який прибуток автоматично перекриватиметься збитками від інструмента хеджування. Цей метод використовують із метою диверсифікації чи пом’якшення ризику.
Хеджування — спосіб страхування цінового ризику за угодами на біржі (товарної, фондової) шляхом проведення протилежних операцій із різними видами біржових контактів. Операція хеджування вимагає укладання трьох біржових угод:
- купівлю (продаж) реального товару або цінних паперів з постачанням у майбутньому періоді (форвардна угода);
- продаж (або відповідно купівлю) ф’ючерсних контрактів на аналогічну кількість товарів чи цінних паперів;
- ліквідацію позиції за ф’ючерсними контрактами в момент постачання реального товару або цінних паперів шляхом укладання зворотної (офсетної) угоди.
Перші два види біржових угод здійснюються на початковій стадії операції зі страхування цінового ризику, а третій їхній вид – на стадії завершення. Принцип операції хеджування заснований на тому, що якщо її учасник зазнає фінансових втрат через зміну цін як продавець реального товару або цінних паперів, то він виграє в тих же розмірах як покупець ф’ючерсних контрактів на таку ж кількість товару або цінних паперів і навпаки. У зв’язку з цим на біржовому ринку розрізняють два види операцій страхування цінового ризику – хеджування покупкою (buying hedging) та хеджування продажем (selling hedging) ф’ючерсних контрактів.
Об’єктом хеджування може бути актив, зобов’язання або майбутня операція, що становлять ризик зміни справедливої вартості активів та зобов’язань або зміни грошових потоків, пов’язаних з майбутньою операцією. Найчастіше це банківський продукт, вартість якого може зменшитися у разі настання певних умов або подій.
Інструментом хеджування є об’єкт, реакція якого зміну певних умов чи подій прямо протилежна реакції об’єкта хеджування за тих самих умовах чи подіях. Наприклад, якщо об’єкт хеджування втрачає вартість у разі зміцнення валюти, то інструмент хеджування повинен збільшувати свою вартість у разі зміцнення валюти. Інструменти хеджування повинні відповідати певним додатковим умовам: бути безумовними, безвідкличними тощо. На практиці інструмент хеджування — це похідний фінансовий інструмент, фінансовий актив або фінансове зобов’язання, справедлива вартість яких та грошові потоки від яких, як очікується, компенсуватимуть зміни справедливої вартості або потоку коштів об’єкта хеджування.
p align=”justify”> Коефіцієнт ефективності хеджування розраховується як приватне від поділу відповідного зміни справедливої вартості або грошових потоків об’єкта хеджування на зміну справедливої вартості або грошового потоку від інструменту хеджування. Значення коефіцієнта ефективності хеджування має бути не більше 0,8-1,25.
Розрізняють такі типи хеджування:
- Класичне (чисте) хеджування. Хеджування шляхом відкриття протилежних позицій на ринку реального товару та ф’ючерсному ринку. Наприклад, укладається контракт на постачання пшениці. Але врожай ще не зріс, є ризик зірвати контракт. Для мінімізації ризиків купується опціон на постачання аналогічної партії пшениці за ціною. Перший вид хеджування, який застосовувався торговцями сільськогосподарською продукцією у Чикаго (США).
- Повне та часткове хеджування. Повне хеджування передбачає страхування ризиків на ф’ючерсному ринку повну суму угоди. Цей вид хеджування повністю виключає можливі втрати, пов’язані з ціновими ризиками. Часткове хеджування страхує лише частину реальної угоди.
- Передбачаюче хеджування. Предвосхищающее хеджування передбачає купівлю чи продаж термінового договору задовго до укладання угоди над ринком реального товару. У період між укладанням угоди на терміновому ринку та укладанням угоди на ринку реального товару ф’ючерсний контракт служить замінником реального договору на постачання товару. Також передбачаюче хеджування може застосовуватися і шляхом купівлі або продажу термінового постачання товару та його подальше виконання через біржу. Цей вид хеджування найчастіше зустрічається над ринком акцій.
- Селективне хеджування. Селективне хеджування характеризується тим, що угоди на ф’ючерсному ринку та на ринку реальних товарів різняться за обсягом та часом укладання.
- Перехресне хеджування. Перехресне хеджування характеризується тим, що у ф’ючерсному ринку відбувається операція з договором не так на базовий актив ринку реального товару, але в інший фінансовий інструмент. Наприклад, на реальному ринку відбувається операція з акцією, а на ф’ючерсному ринку з ф’ючерсом на біржовий індекс.
- Хеджування та рехеджування опціонів. Відкриття позицій з активом, що є базовим для відкритих позицій по опціонах, з метою зниження цінового ризику покупця або продавця опціонів. Така загальна позиція називається хеджованою покупкою або відповідно продажем опціонів. Однак такий стан не є незмінним. Зміна цін базового активу або цін опціонів часто вимагає додаткових коригувальних угод з купівлі або продажу базового активу з метою досягнення нового хеджованого стану – такі дії називаються рехеджування опціонів.
(Див. Валютне застереження, Валютний опціон, Валютний своп, Валютні ф’ючерси, Комбінація прямих продажів з опціонами «пут» та «кол», Кредитний дефолтний своп, Опціон, Похідні фінансові інструменти (деривативи), Своп, Форвард)