Іпотечний кредит із плаваючою ставкою (Floating Mortgage) – іпотечний кредит, для якого відсоткова ставка періодично переглядається. Перегляд значення ставки здійснюється відповідно до заздалегідь визначених критеріїв. Зазвичай, процентна ставка за таким кредитом може орієнтуватися на певний офіційний індекс, виражений у вигляді процентної ставки (базової процентної ставки), яка періодично офіційно публікується.
Плаваюча відсоткова ставка має дві складові: постійну та змінну. Постійна складова плаваючої процентної ставки не змінюється протягом усього періоду кредитування. Змінна складова прив’язана до будь-якого ринкового індикатора та змінюється залежно від умов, встановлених у кредитному договорі. Наприклад, це може бути ставка LIBOR,
EURIBOR, UHDRI, облікова ставка тощо.
Перегляд рівня відсоткової ставки за іпотечним кредитом здійснюється з певною періодичністю – наприклад, щокварталу або раз на півроку.
Іпотечний кредит з плаваючою ставкою має як переваги для позичальника, і недоліки. Основною перевагою такого кредиту і те, що у момент видачі рівень відсоткової ставки нижче, ніж у іпотечному кредиту з фіксованою ставкою, т.к. Іпотека – це довгостроковий кредит, то банки закладають до рівня фіксованої процентної ставки додаткову премію за ризик. Крім цього, за сприятливої ситуації на грошовому ринку в подальшому плаваюча ставка може бути переглянута у бік зниження.
Недоліком іпотечного кредиту з плаваючою ставкою є потенційний ризик суттєвого збільшення рівня відсоткової ставки внаслідок несприятливих умов, що впливають на змінну частину плаваючої ставки. Це може призвести до різкого зростання боргового навантаження за кредитом за рахунок збільшення платежів з обслуговування кредиту (платежів за відсотками). Також слід зазначити, що для більшості позичальників через їх недостатню фінансову грамотність механізм роботи плаваючої ставки недостатньо зрозумілий, що і є причиною «непопулярності» такого виду кредиту.
(Див. Іпотека, Іпотечна кредитна лінія, Іпотечний житловий кредит).