Зміст
Сутність, механізми та причини інфляції
У всіх ринкових країнах інфляція завжди є характерною рисою економічного розвитку, у спосіб, яким ринкова система реагує на потрясіння та інституційні зміни, що відбулися в економіці.
Найбільші труднощі, що виникають у сучасній ринковій економіці, — це інфляція. Під інфляцією розуміється знецінення паперових грошей. Виникає вона внаслідок переповнення каналів грошового обігу паперовими грошима. Під впливом інфляції виникає нерівновагу над ринком у бік збільшення попиту. Але не всяку нерівновагу можна вважати інфляційною. Весь механізм ринку будується зміні цін, зокрема і з їхньої підвищенні. Тільки тривале підвищення цін і на багато товарів свідчить про інфляційні явища економіки.
Коли тенденція підвищення цін ринку зберігається тривалий час, має місце відкрита інфляція . Але вона виключає зниження чи уповільнення темпи зростання ціни окремі товари. Отже, механізм ринку працює, і відкрита інфляція лише деформує, але з ламає його, отже, можна якось упоратися з негативними інфляційними процесами.
Набагато гірша ситуація, коли інфляцію пригнічують ( пригнічена інфляція ). Це відбувається за умов, коли існує централізоване, неринкове регулювання цін, як це було в нашій країні. І тут вона проявляється у постійному зростанні дефіциту, вимиванні з асортименту дешевих товарів. У умовах ринкові механізми існувати що неспроможні, вони просто ламаються, знищуються.
Найголовніше, чим характеризується інфляція і що приносить найбільші негативні наслідки — це те, що вона має механізм самовідтворення, в центрі якого знаходиться механізм адаптивних інфляційних очікувань .. Зрозуміти його щодо просто. В умовах інфляції, що почалася, населення впевнене в тому, що завтра ціни будуть вищими, ніж сьогодні, а післязавтра — вищими, ніж завтра. Це породжує стійкий попит на товари. Причому це попит, який забезпечує не лише сьогоднішні потреби, а й майбутні — товари закуповуються на користь, для майбутнього споживання. Це означає, що дедалі більша частина одержуваних доходів йде збільшення попиту і менша — на заощадження. Зменшення заощаджень знижує можливості кредитування, нових вкладів у виробництво, і в результаті попит, що зростає, не компенсується збільшенням виробництва і, відповідно, зростанням пропозиції товарів. У результаті виникають дві чітко виражені тенденції: з одного боку, попит, що швидко зростає, і з іншого — повільне, практично непомітне збільшення пропозиції.
Якось виникнувши, інфляційні очікування призводять до посилення нерівноваги між попитом та пропозицією, і поки споживач не повірить у те, що ціни не зростатимуть, боротися з інфляцією важко. Але боротися з інфляційними очікуваннями об’єктивно необхідно, інакше всі заходи, що вживаються, не дадуть результатів. Досягається потрібний результат шляхом їхнього гасіння.
Другий механізм – це так звана інфляційна спіраль , або інфляція витрат . Загальне зростання цін неминуче призводить до зниження реальних доходів населення та рівня життя. Для підтримки необхідного рівня життя працівники розпочинають боротьбу за підвищення заробітної плати і, як правило, досягають успіху — зарплата зростає. Але одночасно зростають витрати виробництва, оскільки зарплата є їх основним складовим елементом, а за зростанням витрат починають зростати і ціни. Таким чином, виникає спіраль «ціни – зарплата – витрати – ціни», де ціни наприкінці спіралі значно вищі, ніж на початку. Таким чином, шляхом зростання зарплати не лише не можна послабити наслідки інфляції, а й можна лише дати новий поштовх до її посилення.
Тому держава у цій ситуації перебуває у складному становищі. З одного боку, зростання інфляції потребує якоїсь компенсації населенню, а з іншого — це означатиме подальше зростання цін та посилення інфляції. Що можна зробити у цьому випадку? Практика боротьби з інфляцією показала, що повністю зупинити ліквідувати інфляційну спіраль неможливо. Але можна регулювати швидкість зростання цін. У цьому випадку основним завданням держави стає контроль за темпами інфляції, недопущення стрибкоподібного її розвитку. У разі втрати споживача мінімізуються.
Необходимо очень осторожно подходить к выбору методов компенсации — они должны минимально влиять на издержки производства. Практика показала, что наиболее эффективно использование помощи в натуральной форме или в форме каких-то талонов на льготное или бесплатное приобретение продуктов для самых бедных слоев населения. Это позволяет как-то поддержать их, но в то же время на издержки производства не влияет. Кроме того, нужно учитывать, что при индексировании заработной платы необходимо руководствоваться определенными правилами, прежде всего компенсация должна быть дифференцирована. Люди с более высокими доходами не должны получать полной компенсации за инфляцию, а сами компенсационные выплаты неплохо было бы дифференцировать в зависимости от результатов труда, так как уравнительное компенсирование отрицательно влияет на мотивацию к труду и снижает стимулы.
Знаючи сутність та наслідки інфляції витрат, необхідно дуже відповідально підходити до вимог підвищення заробітної плати. Потрібно пам’ятати, що зростання зарплати призведе лише до тимчасового поліпшення становища трудящих, за яким пройдуть новий виток зростання цін і падіння рівня життя. Тому у боротьбі за підвищення життєвого рівня потрібно використовувати якісь інші методи, підвищення зарплати може бути лише одним із них.
Ці два механізми виявляються найповніше і в умовах відкритої інфляції. Третій механізм – інфляції попиту— може діяти в умовах як відкритої, так і пригніченої інфляції, причому найповніше вона проявляється, коли в суспільстві немає резервів виробничих ресурсів і насамперед немає резерву робочої сили, існує повна зайнятість. У умовах будь-яке збільшення попиту під впливом різних чинників (очікуваний неврожай, зміна моди, ажіотажний попит, чутки про очікуване підвищення цін та інших.) неминуче призводить до зростання цін. Оскільки в суспільстві немає резервів, то перебудувати виробництво й забезпечити пропозицію товарів лише на рівні нового попиту не можна: пошук резервів у умовах вимагає досить багато часу. Попит, що наростає, і відстаюча пропозиція викликають стійке зростання цін, тобто породжують інфляційні явища.
У централізовано керованої економіці такі стрибки попиту виявляються зазвичай над зростанні цін, оскільки ціни штучно підтримуються тривалий час на постійному рівні, а зростанні дефіциту і вимиванні з асортименту дешевих товарів, т. е. до прихованого підвищення цін. А це також призводить до зниження життєвого рівня населення. Ситуація загострюється також тим, що повна зайнятість забезпечується шляхом збереження збиткових та низькорентабельних підприємств, наявністю практично на всіх підприємствах надлишкових робочих місць, що не стимулює зростання продуктивності праці, зумовлює його низьку ефективність. Фактично частина заробітної плати, яку одержують працівники, не зароблена, не підтверджена виготовленими продуктами. Отже, вона збільшує попит без збільшення пропозиції та, по суті, перетворюється на інфляційний попит,
В окремих випадках, коли в країні існує тривала нерівновага між попитом і пропозицією у бік попиту, держава втручається в ці процеси, але, як правило, не так у причини, що породили нерівновагу, як у наслідки, тобто в ціни: найчастіше заморожується зростання цін, чи встановлюються верхні межі їх зростання. Можливий також аналогічний вплив і на доходи. В окремих випадках застосовується повний адміністративний контроль за цінами та доходами. Такі заходи неминуче призводять до заміни відкритої інфляції пригніченої. Як можна помітити, пригнічуються тут не сама інфляція і її причини, лише форми прояви. Але весь світовий досвід свідчить, що придушити прояви інфляції можна лише використовуючи ринковий механізм, оскільки вплив йде на його основний елемент, який несе все інформаційне навантаження, — на ціни.
Чи це означає, що в ринковій економіці держава взагалі не може використовувати такий метод, як регулювання цін? Мабуть, ні. Річ у тім, що сучасна ринкова економіка немає без монополій — ринок і конкуренція самі породжують їх. А впливати на монополії можна лише силовими, адміністративними методами. Тому в окремих випадках держава може обмежити зростання цін на товари чи послуги, які виробляються монополіями, шляхом прямого наказу. Необхідно тільки пам’ятати, що це не повинно перетворюватися на правило, а може бути лише винятком. Природно, що адміністративні методи контролю за цінами можуть використовуватися в окремих випадках і в період переходу до ринкової економіки, доки існуватиме монополія окремих виробників.
Наслідки інфляції
Виниклі інфляційні явища надають негативні наслідки як у споживачів, і на виробників. Насамперед знижуються реальні доходи населення, відповідно, і рівень життя, оскільки система освіти доходів більш інерційна, ніж ціни. Для того, щоб компенсувати знецінення заробітної плати, необхідно боротися з роботодавцем за її підвищення. Якщо ціни підвищилися, припустимо, у вересні, то, розпочавши боротьбу за підвищення зарплати у жовтні, результати її можна отримати у кращому випадку у листопаді. А це означає, що фактично 2-3 місяці населення мешкає в умовах зниження реальних доходів.
Так как инфляция — это процесс постоянный, то, начав в октябре борьбу за увеличение зарплаты на 10% в соответствии с ежемесячным темпом инфляции и получив это увеличение в ноябре, мы в таком случае не получим полную компенсацию, так как полученная прибавка к этому времени также обесценится. Поэтому если государство берет на себя компенсацию затрат, то компенсация должна быть опережающая.
Другий негативний наслідок для населення — знецінення вкладів та заощаджень. Для того щоб захистити вклади від знецінення, відсоток за вкладами та відсоток інфляції як мінімум мають бути рівними. Інакше вклади будуть вилучені з банків та ще більше збільшать попит, а можливість кредитування виробництва різко скоротиться, що сповільнить можливість збільшення пропозиції товарів, та інфляція розвиватиметься швидкими темпами. Що ж до заощаджень, то умовах інфляційного попиту їх обсяг різко зменшується, й у результаті всі одержувані доходи скеровуються збільшення попиту.
І третє, що можуть відчути споживачі, це втрата частини компенсаційних доходів від збільшення податків. Це відбувається, якщо у країні діє прогресивна шкала оподаткування доходів населення. У цьому випадку доходи збільшуються, тому що в процесі інфляції збільшуються компенсації і, відповідно, сума доходу, тому з однієї податкової групи одержувач доходу переміщається в іншу, де ставка податку вища, отже, більша частина отриманого доходу йде у вигляді податку, а реальні доходи зменшуються. Щоб уникнути цього, необхідно регулярно переглядати той граничний дохід, за яким починається дія прогресивних податкових ставок.
Негативно впливає інфляція і виробників. Насамперед, зростання попиту під впливом зростання цін веде до того, що скорочується частина доходу, що йде на заощадження. Отже, скорочується основа кредитних вливань у виробництво, уповільнюються темпи економічного зростання. Одночасно починає гальмуватися науково-технічний прогрес. Пов’язано це з тим, що зростання цін на обладнання робить для багатьох підприємців недоступним заміну старого, низькопродуктивного обладнання новим, прогресивним. Стає вигідніше зберегти старе обладнання, що поки ще працює, так як нове занадто дорого.
І, нарешті, разом із інфляцією відбувається послаблення стимулів до праці. Найважливішим стимулом до зростання продуктивності є вести. В умовах інфляції вона зростає, але зростає не тому, що людина почала краще працювати, випускати більше продукції. Просто він отримує доплату за зростання інфляції, частка інфляційної частини його доходу постійно зростає, створюючи видимість зростання заробітної плати. У умовах стимул краще працювати, щоб зростав дохід, поступово втрачає свою значимість.
Звичайно, якщо інфляція невигідна нікому — ні споживачеві, ні виробнику, ні державі, то необхідно вживати всіх заходів, щоб позбутися цього явища.
Інфляційні ефекти можна поділити на явища короткострокового та довгострокового характеру. Короткострокові наслідки інфляції виявляються одразу і безпосередньо після того, як ціни почали своє нескінченне зростання. Серед короткострокових ефектів інфляції можна назвати такі.
Втеча від грошей
Гроші як актив не приносять своєму власнику жодного доходу (порівняно з цінними паперами чи реальними активами на зразок нерухомості). Люди ставлять попит на гроші тому, що їм необхідно розплачуватись за поточними платежами сьогодні та планувати витрати на майбутнє, а гроші – найбільш ліквідний актив. Саме ліквідність — здатність грошей перетворюватися на будь-який інший товар швидко і без втрати вартості — приваблює домогосподарства та фірми.
У період інфляції вартість грошей зазнає знецінення. І що вищий темп інфляції, то швидше відбувається падіння купівельної спроможності грошей. Володіння грошима стає збитковим. Тому економічні агенти намагаються позбутися грошей якнайшвидше після їх отримання. Індивіди прямують до магазинів і закуповують те, що їм доступно. Компанії купують акції та облігації, нерухомість та обладнання, вкладають кошти у різні інвестиційні проекти, як тільки готівка до них притікає. Цей процес називається «втеча від грошей». Гроші втрачають свою ліквідну привабливість. Швидкість обігу грошей різко зростає. Попит на гроші падає. Спостерігається повернення до бартерних угод. Виникають різноманітні квазігроші, наприклад товарні векселі великих компаній, облігації муніципалітетів, натуральні збори. Через розлад національної грошової системи національна валюта втрачає привабливість в очах національних та зарубіжних економічних агентів, які в ділових операціях починають використовувати стабільніші валюти, зокрема долар США. Йдеться про доларизацію економіки більшою чи меншою мірою, коли долар США стає паралельною валютою обігу.
Інфляційний податок
Знецінення грошей означає, що держава, купуючи товари та послуги індивідів та фірм, розплачується за них за нижчою ціною. Згадаймо, що друкування грошей коштує центральному банку в символічну суму. Витрати на виробництво будь-якої купюри набагато менші за її номінальну вартість. Гроші для держави практично безкоштовні. А коли в економіці спостерігається інфляція, держава, на відміну від інших економічних агентів, може надрукувати ту суму, яка державі потрібна. Оплата стає для держави легкою справою. Номінальна ціна для держави означає набагато менше, ніж коштує товар чи послуга насправді. Поставляючи в оплату гроші, що знецінилися, держава тим самим нав’язує домогосподарствам і фірмам додатковий інфляційний податок, який скорочує реальний виторг приватного сектору.
Витрати «стоптаних туфель»
У разі інфляції гроші знецінюються дуже швидко. Тому, як тільки грошовий дохід перерахований роботодавцем або діловим партнером на рахунок індивіда, він віддасть перевагу перевести грошову суму в реальний актив, який має більш стабільну внутрішню вартість. Збільшуються трансакційні витрати людей як часу і додаткових зусиль, пов’язані з походом до банку, зняттям готівки чи переведенням поточних депозитів у магазини рахунок оплати покупок товарів та послуг. Люди швидше «стаптують туфлі», вирушаючи до банку чи іншого фінансового інституту набагато частіше.
Витрати меню
Коли ціни зростають безперервно і змінюються кілька разів на тиждень або навіть на день, фірми, особливо торгові організації, змушені частіше змінювати торгові ярлики, вивішуючи нове меню цін із кожним новим витком інфляції. Нові ціни вимагають додаткових витрат: це і реальні витрати на оформлення нового прейскуранта цін, і альтернативні витрати зіставлення цін для пошуку оптимальної цінової структури, як на різні товари в тому самому магазині, так і на той самий товар у різних торгових точках .
Крім того, швидка зміна цін ускладнює споживачам пошук найкращого варіанта покупки. Порівняння цін у різних магазинах та у різних виробників виявляється найчастіше неадекватним, трудомістким та неефективним.
Новий податковий діапазон
Коли інфляція триває якийсь період, люди пристосовуються до інфляційних процесів, включаючи темпи інфляції та інфляційні очікування у ділові контракти та свої майбутні доходи. Шляхом збільшення номінальних виплат індивіди намагаються утримати реальну купівельну спроможність грошей від падіння. Однак тут для них виникає неприємний сюрприз.
Зростання номінального доходу домогосподарства або фірми при прогресивній податковій шкалі пересуває економічного агента з нижчого до вищої податкової діапазон. Індивід або фірма змушені сплачувати вищі податки з доходів, яких вони реально не отримували.
Подібні податкові спотворення — у сфері прибуткового податку, прибуток підприємств, податку додану вартість, податку виграш від курсової різниці біржових паперів тощо. — скорочують наявні доходи індивідів, що зменшує споживчі витрати, і негативно впливають на інвестиції. Через війну сукупний попит зменшується, що знижує рівень життя покупців, безліч може призвести до кризовим явищам економіки. Інфляція може перейти у стагфляцію.
Причини та рівень інфляції
Щоб розпочати боротьбу з інфляцією, необхідно як мінімум знати причини цього явища (див. Причини інфляції) і рівень інфляції.
Розглядаючи механізми інфляції, можна побачити передумови, що призводять до виникнення інфляційних процесів. Перша пов’язана зі збільшенням у країні вільної грошової маси, яку можна використовувати для збільшення попиту, і друга — із нездатністю виробництва задовольнити платоспроможний попит, що виник. Тому можна виділити три основні причини інфляції:
- відсутність належного контролю над грошовою масою країни;
- емісія паперових грошей;
- неефективна структура економіки.
Перша причина зрозуміла. Якщо Центральний банк країни не виконує своїх прямих функцій, не контролює грошове звернення, не вживає своєчасних заходів щодо скорочення грошової маси, коли це необхідно, паперових грошей стає занадто багато, і починається їхнє знецінення. Друга причина пов’язана із надмірною емісією грошей. У принципі емісія потрібна завжди, оскільки необхідно замінювати грошові знаки, що зносилися, і збільшувати грошову масу в обігу внаслідок збільшення обсягів виробництва. Але часто друкарський верстат використовується на вирішення зовсім інших завдань, і насамперед покриття дефіциту державного бюджету. І тут неминуче виникають інфляційні процеси.
Неефективна економіка веде до інфляції, зокрема тому, що не може забезпечити зростаючу грошову масу необхідною кількістю товарів та послуг. Це виникає внаслідок загальної технологічної відсталості виробництва, його нераціональної структури. І особливо впливає на інфляційні процеси мілітаризація економіки та неправильне співвідношення між виробництвом засобів виробництва та виробництвом предметів споживання. Галузі оборонної промисловості, як правило, вимагають великих капітальних витрат та використовують працю висококваліфікованих працівників. Ця праця добре оплачується, але продукт цієї праці – засоби знищення людини, військова техніка – не виходить на внутрішній ринок, і виявляється, що доходи, отримані в цій галузі, не забезпечені необхідною товарною масою.
Виміряти рівень інфляції можна за допомогою індексу цін. Їх розроблено досить багато, але найчастіше використовують індекс Пааше, який враховує зміну цін, обсяги продажу та кількість видів проданої продукції, або індекс за споживчим кошиком різних груп населення. У цьому випадку порівнюють стабільний споживчий кошик за поточний та минулий періоди у відповідних цінах. За рівнем інфляції розрізняють повзучу (помірну) інфляцію , коли ціни зростають на 5-10% на рік, галопуючу – від 20 до 200% на рік і гіперінфляцію понад 50% на місяць.
Знаючи причини та рівень інфляції, можна вести роботу з боротьби з нею. Починаючи її, необхідно чітко уявляти, що ніколи в жодній ринковій країні не вдалося повністю впоратися з інфляцією, ліквідувати її. Ймовірно, на сьогоднішньому рівні розвитку поняття ринку та інфляції нерозривні. Але контролювати інфляційні процеси, утримувати інфляцію необхідно в рамках допустимого, і практика антиінфляційного регулювання багатьох країн довела можливість та ефективність такої роботи.
Антиінфляційна політика держави
В антиінфляційній політиці розрізняють стратегію та тактику. Стратегічні заходи спрямовані причини інфляції і розраховані отримання якоїсь віддачі через тривалий проміжок часу. Тактика антиінфляційного регулювання передбачає отримання результатів через короткі часові проміжки.
Антиінфляційна стратегія передбачає цілий комплекс довгострокових заходів, але вони виявляються неефективними, якщо не ведеться робота щодо гасіння інфляційних очікувань. Для того, щоб вирішити цю проблему, необхідні комплекс заходів щодо зміцнення ринкових механізмів та довіра більшості населення уряду. Вирішення першої половини проблеми передбачає організацію підтримки малого бізнесу та підприємництва, ослаблення митних та інших бар’єрів, стимулювання диверсифікації виробництва, контроль та припинення ознак монополізму та ін. уповільнення зростання цін.
Набагато важче вирішити другу половину проблеми — заслужити на довіру народу. Для цього уряд має розробити комплекс заходів щодо антиінфляційного регулювання, інформувати населення про них та неухильно проводити їх у життя. Якщо уряд не відступатиме від оголошених заходів, то через певний час населення переконається, що взятий курс на приборкання інфляції проводиться в життя, інфляційні очікування перестають відігравати певну роль, і населення все більше починає пристосовувати свої рішення про ціни та попит до побажань. уряду.
Другий шлях досягнення стратегічних цілей — контроль за грошовою масою, що обертається, через лімітування її щорічного приросту. Подібні ліміти повинні утримуватися протягом тривалого часу незалежно від стану бюджету, безробіття тощо. Це досить жорсткий та дієвий регулятор економіки, і у його використанні потрібна обережність. Але якщо ефект від нього отримано, тобто досягнуто стабілізація зростання цін, починається стабілізація очікувань, а отже, зміна співвідношень між заощаджуваною і споживаною частинами доходу на користь заощаджень.
І, звичайно, щоб стримати інфляцію, необхідно всіляко скорочувати бюджетний дефіцит. Це важливо тому, що, в принципі, немає шляхів ліквідації бюджетного дефіциту, які не ведуть до посилення інфляції. Вирішити проблему можна двома можливими шляхами — збільшуючи податки чи скорочуючи державні витрати. Оскільки зростання податкових надходжень дає лише короткочасний ефект, але в справі призводить до підриву стимулів до праці, скорочення інвестицій, уповільнення розвитку та у результаті скорочення бази оподаткування, то раціональніше відмовитися від цього шляху. Отже, залишається другий шлях – скорочення витратної частини. Але реалізовувати цей шлях потрібно поступово, передбачаючи можливі соціально-економічні наслідки.
Усі заходи антиінфляційної стратегії будуть дієві, якщо вони підкріплені процесом розвитку та стабілізації виробництва. Держава має розробити політику стимулювання науково-технічного прогресу, визначити основні напрями структурної політики, підтримувати інвестиційні вкладення.
Одночасно із стратегічними заходами необхідно використовувати і заходи короткострокового, тактичного впливу. Така тактика дає результат у тому випадку, якщо вона збільшує пропозицію без зміни попиту або навпаки знижує попит без зниження пропозиції. Вирішення першої проблеми пов’язане з посиленням товарності ринку, простіше кажучи, необхідно продавати все, що можна продати: фактори виробництва, що не використовуються, нерухомість, незавершене виробництво, відходи виробничої діяльності, некондиційні матеріали — все, на що може бути попит. Всі ці ресурси є в країні, тому не потрібні витрати на їхнє виробництво, а це означає, що збільшення пропозиції відбудеться без збільшення витрат виробництва, зарплати та попиту.
Зміни структури доходів на користь заощаджень можна досягти через збільшення відсотків за вкладами. У цьому випадку досягається подвійний ефект: з одного боку, зменшується готівкова грошова маса і, отже, зменшується попит, з іншого — збільшується кількість кредитних ресурсів, що дає змогу швидшими темпами розвивати виробництво та збільшувати пропозицію. Крім того, зменшення грошової маси можна досягти шляхом випуску та продажу державних цінних паперів.
У єдності стратегічні та тактичні заходи боротьби з інфляцією можуть призвести до бажаних результатів: знизяться темпи інфляції, стабілізується зростання цін та життєвий рівень населення, з’явиться додаткова можливість розвивати виробництво. У кінцевому підсумку створюються умови підтримки гранично низьких темпів інфляції, які впливають ринковий механізм і заважають нормально розвиватися ринкової економіки.