Індекс впевненості споживачів (Consumer confidence index, CCI) – економічний індикатор, заснований на опитуваннях споживачів, що показує загальний стан економіки та очікування населення: наскільки люди впевнені у завтрашньому дні, стабільності своїх доходів, чи готові до витрат на покупки. Вважається, що краще розвивається економіка, тим індекс впевненості споживачів вище. І навпаки, чим гірші справи, тим більше люди схильні зберігати і менше витрачати.
Індекс споживчої довіри (індекс споживчої впевненості, індекс споживчих настроїв, індекс споживчого комфорту) — це показник, що відображає найважливіші економічні інтереси населення країни та окремих споживачів, індикатор сукупних споживчих настроїв та очікувань суспільства, що використовується для оцінки впливу економічної політики, що проводиться на населення, прогнозування змін ринку праці та загального стану економіки, випереджаючий індикатор ділового циклу економіки. Оцінюючи показника потрібна періодичність і тривалість спостереження, репрезентативність вибірки респондентів. Найінформативніше не абсолютне значення, а динаміка зміни показника.
Індекс впевненості споживачів — це міра готовності працюючого населення підтримувати чи нарощувати повсякденні та довгострокові витрати. Економісти аналізують зростання, стагнацію чи падіння індикатора щодо статистично визначеного рівня потреб населення, динаміки заробітної плати, а також з оцінкою збільшення, зменшення накопичень та оцінкою економічного розвитку країни.
У розвинених країнах споживчі витрати можуть доходити до 75% ВВП, тому впевненість споживачів у довгостроковому зростанні економіки або розчарування реформами та політикою держави є випереджальним індикатором.
Зміни у індексі впевненості споживачів – добрий сигнал для товаровиробників. З нього будуються плани нарощування чи скорочення виробництва. Крім того, індекс допомагає інвесторам приймати рішення щодо вибору інструментів для інвестування. Наприклад, зростання індексу може розцінюватися як сигнал до придбання акцій певних компаній.
Економічна статистика відстежує два індикатори впевненості споживачів:
- Індекс довіри споживачів CCI.
- Індекс настрою споживачів.
Дані розраховуються на відстеження настроїв щодо вибірки середньостатистичних домогосподарств та щомісяця публікуються у двох параметрах – попередній та уточнений (за минулий період) Conference Board. Це некомерційна дослідницька глобальна структура, що об’єднала 60 країн та 1300 найбільших компаній.
На сайті компанії представлені споживчі настрої по регіонах та окремих державах, але найбільший вплив на ринки має вихід індикаторів економічних очікувань населення США.
У США індекс впевненості споживачів розраховується некомерційною організацією Confidence Board щомісяця з 1967 року і публікується після 20 числа наступного місяця о 10:00 за вашингтонським часом.
Для розрахунку індексу проводиться опитування серед 5 тис. домоволодінь. Анкетування стосується поточного моменту та очікувань респондентів на шість місяців уперед. Теми питань – умови життя та бізнесу, зайнятість, доходи. Індекс споживчої довіри обчислюється у відсотках як відносний показник кількості позитивних/негативних відповідей на загальну кількість відповідей.
Традиційно індекс споживчої довіри використовується для прогнозування тенденцій у сфері зайнятості та загального стану економіки, вважається випереджальним індикатором ділового циклу.
Зростання індексу призводить до зміцнення долара США, підвищення біржових індексів, впливає на світові фондові біржі.