Індекс цін

Ціни не є стабільними, в умовах сучасної ринкової економіки вони постійно вагаються. Тому для врахування зміни цін використовують різні індекси.

Макроекономісти використовують цінові вимірники для відображення динаміки цін за окремими категоріями товарів (послуг), галузей, секторів та економіки загалом протягом місяця, кварталу чи року. Цінові показники відіграють важливу роль, оскільки вони характеризують зміну рівня життя, добробуту людей і є основою для розробки програм індексації заробітної плати, допомог, пенсій та інших соціальних виплат.

Що таке індекс цін?

Індекс цін – Це статистичний показник, що застосовується для вимірювання динаміки цін у часі та просторі. Індекс є відносним показником, який характеризує зміну будь-якого показника, та вимірюється або у частках одиниці, або у відсотках.

Індекс цін – показник динаміки, збільшення або зменшення цін, що характеризує відносну зміну цін за певний період. Розрізняють індивідуальний індекс цінрівний відношенню ціни на даний товар у спостережуваному (звітному) році і в базисному періоді; зведений індекс цінрівний відношенню вартості групи товарів, проданих у звітному періоді, обчисленої у фактичних цінах та цінах базисного періоду.

Індекс цін – це показник, що характеризує середній темп зміни цін товарів за певний період. Розраховується, як правило, для заданої широкої сукупності товарів та послуг при аналізі економічних процесів, для порівнянь різночасних витрат та результатів виробничої та торгової діяльності, у кредитуванні, при розрахунках компенсації доходів у періоди падіння купівельної вартості грошей. Серед індексів цін найвідоміші:

  1. Індекс споживчих цін, інакше називається індексом вартості життя або індексом роздрібних цін. Він розраховується на основі цін споживчого кошика (набору основних товарів та послуг, які є покупками звичайної сім’ї). Індекс споживчих цін – найпоширеніший індикатор змін у життєвому рівні населення тієї чи іншої країни.
  2. Індекси оптових цін виробників – показник середнього рівня зміни цін на сировину, матеріали та товари проміжного споживання щодо базисного періоду. Використовується для перерахунку в порівнянні ціни максимально деталізованих компонентів ВНП.
  3. Індекс експортних цін.
  4. Індекс імпортних цін.
  5. Дефлятор ВНП.
  6. Індекс реального обмінного курсу тощо.

Існують десятки методів розрахунку індексу цін, що відрізняються як принципами відбору товарів та послуг для оцінки, так і використанням різних способів усереднення (середня арифметична, середня геометрична та ін.).

Принципи та методи розрахунку індексу цін

Методика принципів розрахунку індексів цін:

  1. визначення набору товарів;
  2. вибір базових об’єктів шляхом репрезентативної вибірки (підприємств різних галузей, торгівлі, сфери послуг);
  3. вибір системи зважування показників та формули розрахунку індексів.

Розрахунки індексів цін забезпечують побудову індексів фактичних цін та індексів середніх цін. Індекс середніх цін враховує разом із зміною ціни окремі товари, структурні зміни. У набір товарів-представників входять усі найважливіші групи товарів з урахуванням їхньої частки у всій досліджуваній сукупності.

Система індексів цін включає індекси цін виробників на промислову продукцію, цін реалізації сільськогосподарської продукції, вантажних транспортних тарифів, цін за капітальними вкладеннями, споживчих (роздрібних) цін та тарифів на послуги, індекс цін зовнішньої торгівлі, індекси-дефлятори.

Складним питанням під час обчислення індексу цін є врахування зміни якості товарів-представників. Для усунення впливу якісних змін практика міжнародної статистики застосовує низку методів:

  1. обчислення цін витрат (до розрахунку індексу цін включається ціна модифікованого товару з відрахуванням додаткових витрат, що з підвищенням якості);
  2. визначення цін компонентів;
  3. гедоністичний метод, що дозволяє через ваги основних параметрів товару, закладених у калькуляцію ціни, визначити частку зміни ціни, пов’язану із зміною якості, та частку, пов’язану із зміною цін;
  4. розрахунок цін на одиницю основних техніко-економічних параметрів (1 кВт/год, 1 куб. м ємності тощо).

Індекси цін використовуються для моніторингу руху цін і тарифів, вивчення кон’юнктури ринку, вивчення впливу динаміки цін на рівень життя населення, розрахунку показників рівня життя, показників макрорівня — валового національного продукту (ВНП), валового внутрішнього продукту (ВВП), національного доходу, визначення їх динаміки у порівнянних цінах; задля забезпечення міжнародних зіставлень за найважливішими макроекономічними показниками та інших.

Розрахунок індексу цін

Індекси цін можуть розраховуватись трьома методами: за формулами Пааше, Ласпейреса та Фішера.

Індекс Пааше – один із основних індексів цін, що характеризують зміну цін за певний період часу; названий на ім’я німецького статистика, що запропонував його, економіста і політика Г. Пааше.

Індекс Пааше показує сукупну зміну цін, що спостерігалися в період t1Порівняно з базисним періодом t0. Як ваги, що характеризують структуру товарної групи, використовуються фізичні обсяги реалізації кінцевого (поточного) періоду. Формула індексу цін Пааше виглядає так:

Індекс Пааше

де p1 – ціна товару кожного виду у поточному періоді;
p0 – Ціна товару кожного виду в базисному (попередньому) періоді;
q1 – кількість проданого товару кожного виду у поточному періоді.

Індекс Пааше може бути представлений як середня величина з індивідуальних індексів цін.

Індекс Ласпейреса названий на ім’я німецького економіста, який запропонував його в 1871 р., і статистика Е. Ласпейреса. Він симетричний по відношенню до індексу Пааше, розраховується аналогічним чином, але як ваги використовуються обсяги продажів базисного періоду q0.

Індекс Ласпейреса

Обидва індекси, будучи рівноцінними характеристиками сукупної зміни цін, у випадку дають різні кількісні результати. Для їхнього об’єднання розроблено індекс Фішера.

Індекс Фішера названий на ім’я американського економіста І. Фішера, який запропонував його в 1922 році. Індекс Фішера показує сукупну зміну цін, що спостерігалися в період t1Порівняно з початковим періодом t0 і є середньою геометричною з індексів Ласпейреса і Пааше. Формула індексу Фішера дозволяє сформувати оцінку на основі деякого усереднення впливу структур початкового та кінцевого періодів і виглядає так:

Індекс Фішера

де IF – Індекс Фішера;
IL – Індекс Ласпейреса;
IP – Індекс Пааше.

Такий підхід до усереднення індексів з урахуванням обчислення середнього геометричного значення іноді називається підходом Фішера.

Розрахунок індексів цін проводиться щомісячно на базі статистичних даних, отриманих в результаті спостереження за зміною цін на товари та послуги-представники. Розраховані за товарами-представниками індекси цін виробників послідовно агрегуються на індекси цін відповідних видів, груп, класів, розділів економічної діяльності.

Залишити коментар:

Site Footer