Грошовий чек (Cheque, Check) – письмове розпорядження власника рахунку (юридичної особи) обслуговуючому банку про видачу готівкою певної суми грошей уповноваженим особам (касирам). Банки приймають до оплати іменні грошові чеки, тобто чеки, виписані певна особа.
Грошовий чек має корінець, лицьову та оборотну сторони. На корінці значаться: порядковий номер чека, дата видачі, кому, підписи видатних чек та одержувача. На лицьовій стороні чека вказано: підприємство-чекодавець, номер його рахунку, сума, місце та дата видачі, контрольна марка та текст наказу підприємства банку: «Заплатіть тому стільки» і підписи. На зворотному боці зазначені: символи, цілі витрати, сума, документ, яким виданий чек, підписи одержувача чека, бухгалтера і контролера.
Гроші видаються лише тій особі, прізвище якої зазначено у грошовому чеку, під його підпис на звороті чека. Особа одержувача перевіряється за паспортом або документом, що його замінює, про що на обороті чека робиться позначка (проставляється назва документа, його номер, ким і коли він був виданий).
Крім інших реквізитів, у грошовому чеку клієнт показує, для яких цілей буде використано готівку. Цільове призначення показують у чеках підприємства зв’язку та деякі інші організації. Банк видає готівку тільки на такі потреби, за якими відповідно до чинних правил розрахунки здійснюються готівкою.
Юридичні особи всі розрахункові операції за договорами між собою повинні проводити строго у безготівковій формі. При цьому деякі потреби підприємств і організацій можна вирішити і за допомогою готівки (наприклад, зробити купівлю різних господарських, побутових, канцелярських приладдя, зробити видачу заробітної плати, відрядження, матеріальної допомоги тощо). Саме з цією метою може зняти з розрахункового рахунку гроші директор компанії чи його представник.
Грошовий чек діє протягом десяти днів.
(Див. Каса, Касова робота, Касові операції, Чек).