Деномінація

Деномінація (Denomination) – зміна масштабу цін у бік укрупнення номінальної вартості грошових знаків та обмін їх на нові з одночасним перерахуванням у такому ж співвідношенні цін, тарифів та ін. Найчастіше проводиться на завершальному етапі стабілізації економіки після періоду прискореної інфляції.

Деномінація – зміна номінальної вартості грошей у певному співвідношенні. Деномінація може проводитись як технічна процедура, коли обмін грошей здійснюється протягом тривалого часу, або як конфіскаційна реформа, коли накладаються обмеження на обмін.

У більшості випадків деномінація проводиться через ті чи інші катаклізми та гіперінфляцію. Прикладом може бути грошова реформа СРСР 1947 року, коли скасували карткову систему воєнного часу і зробили обмін старих казначейських квитків на нові у співвідношенні 1:10. При цьому вклади в ощадкасах до 3 тис. рублів змінювалися за пільговим курсом 1:1, а більше – зі знижувальним коефіцієнтом. Термін конвертації був обмежений – строго з 16 по 29 грудня, після чого старі банкноти втрачали свою вартість. А монети не підлягали обміну взагалі, тобто зросли в ціні вдесятеро.

Деномінація робить грошовий обіг зручнішим. У той самий час, зазвичай, після деномінації відбувається певне подорожчання товарів та послуг у нових грошових одиницях.

Своєрідні рекорди з деномінації поставили Німеччина 1923 року та Зімбабве 2009-го – ці країни змінювали гроші у співвідношенні 1:1 трлн. Багато держав здійснювали деномінацію після Другої світової війни: Франція, Греція, Польща. Причому польська реформа 1950 року передбачала обмін готівки у співвідношенні 1:100, а зміна зарплат та цін — 3:100.

У сучасному світі деномінації відбувалися, як правило, після криз: у Бразилії – у 1967, 1986 та 1990 роках, у Туреччині – у 2005-му, у Венесуелі – у 2008-му.

У процесі деномінації обмін зазвичай проводиться без обмежень. Для більш плавного входження економіки новий масштаб цін запроваджується період паралельного ходження грошей нового і старого зразків. Технічно обмін у суспільстві здійснюється як емісії готівки лише нового зразка і поступового вилучення з обороту старих грошей. Номінування цін та ведення фінансової звітності з певного періоду виробляються у новому масштабі цін. Деномінація економічно нейтральна за наслідками та має переважно психологічно основи, на відміну від грошової реформи (у післявоєнний період деномінація проводилася в СРСР у 1961 р., коли гроші обмінювалися у співвідношенні 1:10, в Україні у 1996 р. – у співвідношенні 1:100000 й у Росії 1998 р. – у співвідношенні 1:1000, соціальній та низці пострадянських республік).

Цілі деномінації в основному технічні – зручність ведення фінансової звітності та зменшення витрат обігу, оскільки подовжується термін обігу купюр та з’являється можливість запровадження металевої розмінної монети, знижуються витрати на зберігання та інкасування (перевезення, упаковка, перерахунок тощо).

Залишити коментар:

Site Footer