Грошова одиниця

Грошова одиниця (Monetary Unit) – законодавчо встановлений грошовий знак країни, головний елемент національної грошової системи, одиниця грошового рахунку, за допомогою якої визначаються ціни, тарифи та інші вартісні показники. Розмір та назва грошової одиниці встановлюються у кожній країні законодавством. У ст. 99 Конституції України визначено, що грошова одиниця України – гривня, а забезпечення її стабільності – головна функція Національного банку України. У ст. 32 Закону України «Про Національний банк України» також зазначено, що грошова одиниця України – гривня, що дорівнює 100 копійкам. Літерний код валюти – UAH, код валюти цифровий – 980, скорочена назва – грн. В обігу знаходяться: банкноти номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200 та 500 гривень, розмінні монети номінальною вартістю 1, 2, 5,10, 25, 50 копійок та оборотна монета номінальною вартістю 1 гривня.

У ст. 3 Закону України «Про платіжні системи та переказ грошей в Україні» зазначено, що грошові знаки випускаються у вигляді банкнот та монет, які мають вказану на них номінальну вартість. Грошова одиниця ділиться більш дрібні пропорційні частини. У більшості країн існує десяткова система розподілу 1:10:100.

До 1970-1980 років. у всіх країнах у національних грошових одиницях вказувалося золоте утримання у грамах чистого золота. Після демонетизації золота золотий зміст грошової одиниці не визначається. Однією з останніх країн, яка у 1999-2000 роках. офіційно скасувала золотий зміст своєї грошової одиниці, була Швейцарія. Назва грошової одиниці, зазвичай, складається історично. Вперше у незалежній Україні гривню визнано грошовою одиницею України Постановою Президії Верховної Ради України від 10 грудня 1991 р. До 1992 р. на території України офіційною грошовою одиницею був радянський рубль. З січня 1992 до вересня 1996 р. працювала тимчасова грошова одиниця – український карбованець.

Вважають, що назва грошової одиниці України – гривня походить від вагової та грошово-рахункової одиниці часів Київської Русі. Вартісна величина грошової одиниці (масштаб цін) визначається державою, виходячи з традицій та фактичної її величини, що склалася в обігу. Офіційний курс національної грошової одиниці стосовно грошових одиниць інших країн встановлює центральний банк країни.

(Див. Банкнотно-монетний двір, Готівка, Запас готівки).

Залишити коментар:

Site Footer