Гербовий збір

Гербовий збір (stamp duty) – особливий державний збір, що стягується з громадян та організацій при оформленні документів з цивільно-правових угод. Стягнення гербового збору провадиться шляхом продажу гербових бланків для складання документів або спеціальних гербових марок. Гербовий збір сплачується або у твердій сумі з кожного виду документа (простий гербовий збір), або залежно від суми угоди, зазначеної у документі (пропорційний гербовий збір).

Гербовий збір вперше введено в Нідерландах 1624 р.; у Росії встановлено Імператором Петром I 1699 р.; у колишньому СРСР гербовий збір стягувався з 16 лютого 1922 р. За статутом про державний гербовий збір їм оподатковувалися письмові звернення приватних осіб, державних та кооперативних підприємств та організацій до урядових установ та письмових відповідей останніх. Гербовий збір сплачували державні, кооперативні та приватні організації також із окремих договорів, угод, рахунків, векселів, залізничних накладних та інших документів торгово-промислового обороту. У 1927 р. всі ці документи було звільнено від гербового збору; натомість було запроваджено особливий податок на звернення цінностей, що стягувався у певному відсотку до товарообігу підприємств. Гербовий збір скасовано під час проведення податкової реформи 1 жовтня 1930 р. При подачі заяв у судові органи почало стягуватися державне мито.

У Російській федерації гербовий збір було встановлено ст. 19 Закону РФ «Про основи податкової системи в Російській Федерації» (1991) як федеральний податок. Механізм обчислення гербового збору встановлено не було. Оскільки необхідної правової основи для справляння зазначеного збору не було створено, він не стягувався. Гербовий збір скасовано Федеральним законом «Про введення в дію частини другої Податкового кодексу РФ та внесення змін до деяких актів Російської Федерації про податки» 7 серпня 2000 року.

В Україні гербовий збір стягувався згідно з указом президента «Про гербовий збір» від 6 листопада 1998 р., який згодом втратив свою силу через прийняття однойменного закону, затвердженого Верховною Радою від 13 травня 1999 р., який діяв до 1 січня 2000 р. Відповідно до Закону «Про гербовий збір» стягнення гербового збору здійснювалося з ввізних вантажних митних декларацій, які подаються митним органам у випадках, визначених законодавством. Об’єктом стягування гербового збору була визначена у ввізній вантажній митній декларації митна вартість товарів та інших предметів, що ввозяться на митну територію України для їх вільного використання, а для товарів та інших предметів, що ввозилися з метою транзиту через митну територію України або в режимі їх тимчасового ввезення на митну територію України — вантажна митна декларація. Гербовий збір стягувався на пропорційній основі, залежно від митної вартості товарів.

Залишити коментар:

Site Footer