Генеральний поліс — угода між страховиком і страхувальником про страхування вантажів, що відправляються або одержуються. У ньому обумовлюються основні умови страхування. Зазвичай укладається терміном на один рік. За цією угодою страховик несе відповідальність за всі вантажі, що підлягають страхуванню, а страхувальник оплачує страхову премію за всі вантажі, які благополучно прибули до місця призначення. Крім того, можливо, що термін дії генерального поліса не встановлено, але передбачено порядок його анулювання. Під генеральним полісом розуміється генеральна угода про страхування, яку він засвідчує.
Генеральний поліс — страховий поліс, за яким страхується лише одна сума, хоча насправді може охоплювати багато об’єктів. У договорі про страхування не вказується, як розподіляється загальна сума, і власник поліса часто може додавати або виключати об’єкти страхування, що охоплюються ним, не інформуючи про це страховика, за умови, що загальна сума страховки не перевищується. Подібним чином часто страхують машини та обладнання фірми-підрядники, оскільки це дозволяє їм купувати спеціалізоване обладнання, необхідне виконання контракту, без необхідності постійно зв’язуватися зі страховиком.
Генеральний поліс – поліс, за умовами якого вважаються застрахованими всі або всі певного роду вантажі, які отримують або надсилаються протягом певного часу, у певних розмірах відповідальності страховика. Про кожному вантажі, що відправляється по генеральному полісу, страхувальник повинен повідомити страховику основні реквізити: найменування судна, шлях слідування вантажу, страхову суму. Він не звільняється від цього обов’язку, навіть якщо отримає відомості про відправлення після доставки вантажу до порту призначення. Страховик у кожному окремому випадку зобов’язаний видати поліс або страховий сертифікат. При цьому він несе страхову відповідальність і за вантажі, які не були вчасно заявлені страхувальником.
За генеральним полісом вантажі вважаються застрахованими від і до будь-яких пунктів відправлення та призначення на весь обумовлений у полісі період перевезення будь-яким видом транспорту, включаючи перевантаження та перевалки, а також попереднє та подальше зберігання на складах. Таким чином, генеральний поліс передбачає безперервність страхового покриття, що звільняє страхувальника від страхування вантажу.
У генеральному полісі вказуються термін його дії, обсяг та межі відповідальності страховика, терміни платежу страхової премії та інші умови та застереження.
Відмінною особливістю генерального поліса в порівнянні зі звичайним страховим полісом є те, що майно, що страхується, страхова сума, страхова премія не визначаються в генеральному полісі конкретно для кожної партії майна, а визначаються на основі відомостей, які повідомляє страхувальник страховику в подальшому за необхідності страхування конкретної партії майна. При цьому решта істотних умов страхування майна є незмінними відповідно до генерального полісу.
Основні умови генерального полісу:
- предметом страхування за генеральним полісом може бути лише майно;
- страховане майно має складатися з кількох партій;
- на страхування однорідного майна встановлюються подібні умови;
- договір страхування укладається певний термін;
- генеральний поліс повинен утримувати всі істотні умови договору;
- Генеральний поліс повинен містити умову про термін дії договору страхування щодо окремої партії майна.