Групове страхування – Сукупність договорів особистого страхування, що укладаються страховиком не з окремими фізичними особами, як в індивідуальному страхуванні, а з адміністрацією підприємства (організаціями, установами) або профспілкою, які виступають як страхувальник. Застрахованими є особи, які працюють за наймом на даному підприємстві.
У колективі може створюватися кілька страхових груп, у яких об’єднуються особи однакової професії, однакової посади, які отримують однакову заробітну плату або мають один і той самий вік. Число членів групи може бути різним, однак у договорі має брати участь більшість осіб однорідної категорії працівників. Високий відсоток охоплення колективу підприємства необхідний забезпечення фінансової стійкості операцій. Кожна група обирає єдину страхову суму. Для її членів встановлюється єдиний тариф. Іноді групове страхування поширюється і сім’ї членів страхової групи.
У економічно розвинених країнах переважна більшість (до 98%) промислових і торгових фірм систематично страхують своїх працівників, частину внесків за договором страхування, інколи ж і повну суму погашає профспілка чи підприємець. До групових страхових контрактів включаються умови виплати пенсії по старості, страхової суми у разі смерті працівника або члена його сім’ї.
Особливо часто групове страхування використовується як страхування від хвороб та нещасних випадків. Воно має кілька різновидів:
- страхування витрат на лікування у лікарні;
- страхування хірургічних витрат;
- страхування звичайних чи регулярних медичних витрат;
- страхування надзвичайних медичних витрат;
- страхування доходів від зниження під час хвороби
Також поширене групове страхування пенсії за старістю.
Укладання договору групового страхування одночасно з цілою групою робітників та службовців, простота оформлення та обслуговування страхувальників, відсутність медичного огляду зменшують витрати на ведення операцій та дозволяють встановити відносно невисокі тарифи.
Групове страхування життя – поліс страхування життя, що охоплює групу людей, зазвичай групу, що працює за наймом, або членів якогось клубу чи об’єднання. Часто в цьому випадку оформляється один поліс, а внески віднімаються із заробітної плати або членських внесків. В обмін на згоду всіх працівників або членів взяти участь у такому страхуванні страховик задовольняється відповіддю на кілька основних питань про стан здоров’я кожного з учасників.
Групове страхування може бути як особистим, і майновим. Наприклад, споживчий кооператив як дачного товариства страхує дачні будівлі членів кооперативу від пожежі та іншого стихійного лиха. Страхувальником тут виступає кооператив, який від свого імені укладає договір зі страховиком та виплачує страхову премію, предметом страхування виступають дачні будівлі, що належать на праві власності членам кооперативу, які за цим договором виступають як застраховані особи, які є одночасно вигодонабувачами. Якщо страховий випадок дачній будові буде завдано шкоди, застрахованій особі буде виплачено страхове відшкодування.