Фундаментальний аналіз (fundamental analysis) – метод передбачення цін акцій шляхом вивчення ефективності діяльності компаній (за їхніми фінансовими звітами) та основних політичних, економічних факторів, а також факторів, пов’язаних із зовнішнім середовищем (попит та пропозиція, економічна та фінансова статистика, економічна, у т.ч. ч. грошово-кредитна та фіскальна політика уряду, зовнішньоекономічне оточення тощо). При цьому фінансові аналітики ґрунтуються на тому, що має статися з цінами, а не на тому, що відбувалося з ними (див. Чартинг).
Фундаментальний аналіз – це розділ загального аналізу ринку цінних паперів, присвячений вивченню внутрішніх та зовнішніх факторів економічного стану емітента, з метою отримання прогнозу зміни вартості його цінних паперів. Традиційно Фундаментальний аналіз поділяється на два великі розділи:
- аналіз емітента;
- макроекономічний аналіз
Фундаментальний аналіз використовується інвесторами для оцінки вартості компанії (або її акцій), що відображає стан справ у компанії, рентабельність її діяльності. При цьому аналізу піддаються фінансові показники компанії: виручка, EBITDA (Earnings Before Interests Tax, Deprecation and Amortization), чистий прибуток, чиста вартість компанії, зобов’язання, грошовий потік, величина дивідендів, що виплачуються, і виробничі показники компанії.
«Внутрішня вартість» здебільшого не збігається з ціною акцій компанії, яка визначається співвідношенням попиту та пропозиції на фондовому ринку. Інвесторів, які використовують у своїй діяльності фундаментальний аналіз, цікавлять насамперед ситуації, коли «внутрішня вартість» акцій компанії перевищує ціну акцій на біржі. Такі акції вважаються недооціненими та є потенційними об’єктами інвестицій. Купуючи недооцінені акції, інвестори розраховують, що в умовах неефективності ринку вартість акцій на фондовому ринку буде прагнути до «внутрішньої вартості», тобто. у разі недооцінених акцій — зростатиме. Це твердження є зворотним до постулату технічного аналізу, який стверджує, що вся суттєва інформація негайно та повною мірою відбивається на ринковій курсовій вартості цінних паперів. А цей принцип зводить нанівець ідею фундаментального аналізу.
В основі американської школи фундаментального аналізу лежить класична праця Бенджаміна Грема (англ. Benjamin Graham) та Девіда Додда (англ. David Dodd) “Аналіз цінних паперів” (англ. “Security Analysis”), опублікований ними в 1934 році. Сам Грем мав фундаментальний аналіз на практиці і був успішним інвестором. Один із найвідоміших послідовників Грема, які використовують фундаментальний аналіз – Уоррен Баффетт (англ. Warren Buffett).
Фундаментальний аналіз спирається на макроекономічні індикатори та індекси ділової активності.