Фондова біржа

Фондова біржа (stock exchange; St. Ex; SE) — організаційно оформлений, постійно діючий ринок, де здійснюється торгівля цінними паперами, як первинними, і похідними (деривативами). Основними функціями фондових бірж є:

  • забезпечення високої концентрації попиту та пропозиції щодо цінних паперів окремих емітентів в одному місці;
  • формування ринкових цін, об’єктивно відбивають співвідношення попиту, що складається, і пропозиції на окремі фондові інструменти;
  • здійснення кваліфікованого посередництва між продавцями та покупцями цінних паперів;
  • формування умов мінімізації фінансових ризиків, що з обігом цінних паперів;
  • здійснення процедури лістингу окремих цінних паперів, що виникають на фондовий ринок;
  • постачання учасників фондового ринку найціннішою комерційною інформацією;
  • стандартизація параметрів цінних паперів, що обертаються, як первинних, так і похідних, а також контрактів на їх купівлю-продаж;
  • надання різноманітних послуг інвесторам, емітентам та іншим учасникам фондового ринку.

Фондова біржа – організатор торгівлі цінними паперами. Фондова біржа створюється та діє в організаційно-правовій формі товариства (крім повного, командитного товариства та товариства з додатковою відповідальністю) або дочірнього підприємства об’єднання торговців цінними паперами, та здійснює свою діяльність відповідно до Цивільного кодексу України, законів, що регулюють питання створення, функціонування та припинення діяльності юридичних осіб, з особливостями, визначеними у Законі України «Про цінні папери та фондову біржу».

Розмір статутного капіталу фондової біржі має становити не менше ніж 15 млн. грн. Розмір власного капіталу фондової біржі, що здійснює кліринг та розрахунки, має становити не менше 25 млн. грн.

Фондова біржа створюється не менш як двадцятьма засновниками — торговцями цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку, або їх об’єднанням, що налічує не менше двадцяти торговців цінними паперами. Членами фондової біржі можуть бути виключно торговці цінними паперами, які мають ліцензію на право провадження професійної діяльності на фондовому ринку та взяли на себе зобов’язання виконувати всі правила, положення та стандарти фондової біржі. Частка одного продавця цінними паперами може бути більше, ніж 5% статутного капіталу фондової біржі. Кожен член фондової біржі має рівні права щодо організації діяльності фондової біржі як організатора торгівлі.

Фондова біржа набуває статусу юридичної особи з моменту її державної реєстрації. Свою діяльність фондова біржа здійснює на підставі статуту, затвердженого найвищим органом фондової біржі. Прибуток фондової біржі не підлягає розподілу між її засновниками (учасниками), а прямує на її розвиток.

Торгівля на фондовій біржі здійснюється за правилами фондової біржі, які затверджуються біржовою радою та реєструються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Правила фондової біржі включають порядок:

  • організації та проведення біржових торгів;
  • лістингу та делістингу цінних паперів;
  • допуску членів фондової біржі та інших осіб до біржових торгів;
  • котирування цінних паперів та оприлюднення їх біржового курсу;
  • розкриття інформації про діяльність фондової біржі та її оприлюднення;
  • вирішення спорів між членами фондової біржі та іншими особами, що беруть участь у біржових торгах;
  • здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, що беруть участь у біржових торгах, правил біржі;
  • накладення санкцій порушення правил фондової біржі.

Організатори торгівлі також можуть провадити діяльність з проведення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), які укладаються на такому організаторі торгівлі.

Діяльність продавця цінними паперами може поєднуватися з діяльністю зберігача цінних паперів. У разі отримання зберігачем цінних паперів ліцензії на провадження діяльності з ведення реєстрів власників іменних цінних паперів зберігачеві забороняється здійснювати будь-які операції з цінними паперами, реєстр власників яких він веде, крім операцій реєстратора за договором з емітентом.

Діяльність із ведення реєстрів власників іменних цінних паперів є винятковим видом діяльності, яка може поєднуватися з діяльністю зберігача цінних паперів та торговця цінними паперами, а також з діяльністю підприємств з управління активами у випадках, передбачених законом. Поєднання діяльності з управління активами інституційних інвесторів з іншими видами професійної діяльності на фондовому ринку забороняється, крім діяльності щодо ведення реєстрів власників іменних цінних паперів інститутів спільного інвестування у випадках, передбачених законом.

Фондова біржа зобов’язана оприлюднити та надавати Національній комісії з цінних паперів та фондового ринку таку інформацію:

  • список торговців цінними паперами, допущених до укладання договорів купівлі-продажу цінних паперів на фондовій біржі;
  • перелік цінних паперів, що пройшли процедуру лістингу;
  • обсяг торгівлі цінними паперами (кількість цінних паперів, загальна вартість укладених договорів, курс цінних паперів щодо кожного емітенту) за період, встановлений Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.

(Див. ринок капіталу, Фінансовий ринок).

Залишити коментар:

Site Footer