Фінансові санкції – заходи примусового впливу, виражені у грошовій формі, що застосовуються до підприємств унаслідок порушення ними чинного законодавства у фінансово-господарській діяльності.
Фінансові санкції – санкції, що застосовуються при порушенні фінансової дисципліни, що допускається на стадії фінансового планування та у процесі виконання фінансових планів та кошторисів видатків – обмеження та призупинення фінансування з бюджету; стягнення у встановленому розмірі пені за прострочення внесення податків та неподаткових платежів до держбюджету.
Фінансові санкції — заходи державного примусу, що виражаються у грошовій формі, що застосовуються уповноваженими на те державними органами або їх посадовими особами до платників податків (юридичних та фізичних осіб) за вчинення податкового правопорушення в установленому адміністративними та фінансово-правовими нормами порядку з метою забезпечення громадських та державних фінансових інтересів, відшкодування недоотриманих бюджетом та позабюджетними фондами грошових надходжень, а також покарання порушників.
За видами фінансові санкції поділяються на неустойки, штрафи, пені.
Неустойка — найпоширеніший вид фінансових санкцій, що широко застосовується як спосіб забезпечення виконання зобов’язань. Неустойкою визнається певна чинним законом чи договором грошова сума, яку боржник зобов’язаний сплатити кредитору у разі невиконання чи неналежного виконання зобов’язання, зокрема у разі прострочення виконання. На вимогу про сплату неустойки кредитор нічого не винні доводити заподіяння йому збитків.
Штраф – одноразово виплачувана порушником зобов’язання грошова сума (за загальним правилом його розмір визначається у твердій грошовій сумі).
На відміну від штрафу пеня встановлюється зазвичай у відсотковому відношенні до суми невиплаченого зобов’язання і нараховується безперервно за день прострочення протягом певного часу або всього періоду прострочення.
Залежно від правових відносин нарахування фінансові санкції поділяють на законні (тобто визначені законом) та договірні (встановлюються угодою сторін, що визначає розмір та умови стягнення).
Джерела відшкодування фінансових санкцій: прибуток та інші фінансові ресурси підприємств, організацій. Суми, сплачені у вигляді фінансових санкцій, належать до непродуктивних витрат. Фінансові санкції стягуються з підприємств, організацій або з їхньої згоди, або за рішенням суду.