Електронний гаманець (Electronic Purse) — смарт-картка або платіжна програма до платіжної картки, кошти за операціями з якою (яким) враховуються на консолідованому рахунку емітента. Використання електронного гаманця дозволяє його утримувачу у межах встановленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги) без введення персонального ідентифікаційного номера. Призначений в основному для здійснення розрахунків та зняття готівки на невеликі суми. Електронний гаманець є одним із типів заздалегідь оплачених платіжних карток.
Електронний гаманець – це комп’ютерна програма, яка дозволяє користувачеві зберігати електронні гроші та проводити за їх допомогою безготівкові розрахунки в інтернеті. Електронний гаманець є аналогом банківського рахунку.
Сьогодні електронний гаманець є ідеальним платіжним інструментом для тих, хто витрачає гроші в інтернеті, роблячи онлайн-покупки, і для тих, хто в ньому заробляє, будучи фрілансером (копірайтером, перекладачем, дизайнером, програмістом). За допомогою такого гаманця можна проводити різноманітні розрахунки, використовуючи віртуальні гроші, які згодом легко і просто перетворити на реальні відчутні кошти і вивести або на банківський рахунок, або на пластикову картку.
Електронний гаманець може виконувати всі або деякі з таких функцій:
- зберігання електронних грошей;
- поповнення електронними грошима;
- виконання платежу;
- перерахунок наявної грошової вартості;
- зберігання історії операцій;
- наявність інших програм (наприклад, ідентифікаційне посвідчення, електронний квиток, соціальна карта тощо).
Перш ніж встановити електронний гаманець, треба вибрати платіжну систему, виходячи зі своїх вимог. Наприклад, електронний гаманець може містити як один вид електронної валюти, і кілька. Може бути або бути неможливим автоматичного прийому оплати за товар. На даний момент на просторах СНД найбільшу популярність набули такі системи:
- WebMoney.
- Яндекс гроші.
- PayPal.
- QIWI-гаманець.
- Easy Pay.
- Perfect Money.
- Банківські електронні гроші, наприклад Ощадбанк Онлайн.
Гаманець можна поповнювати, а також виводити із нього кошти. Варто зазначити, що кожна система пропонує свій набір варіантів поповнення гаманця та зняття з нього грошей.
Поповнити гаманець, залежно від можливостей платіжної системи, можна одним із таких способів:
- купити спеціальну картку передоплати;
- переказати гроші на гаманець з рахунку мобільного телефону, якщо така послуга надається стільниковим оператором;
- скористатися інтернет-банком;
- поповнити електронний рахунок через банкомат;
- зробити поштовий чи банківський грошовий переказ;
- внести кошти на електронний рахунок за допомогою платіжного терміналу;
- обміняти одні електронні гроші на інші або здійснити прямий переведення з одного гаманця до іншого.
Слід пам’ятати, що за переказ грошей стягується комісія, певний відсоток від суми, що перераховується, або фіксована сума грошових коштів. Тому, перш ніж здійснити операцію, потрібно уточнити тариф на її проведення.
Гроші з електронного гаманця, як правило, можна перевести на свою банківську картку або свій розрахунковий рахунок або, наприклад, отримати готівкою у системі грошових переказів, з якими співпрацює електронна платіжна система. Виводити кошти з гаманця без зайвої потреби не варто, бо за таку операцію стягується досить суттєва комісія.