Економічне та технічне сприяння

Економічне та технічне сприяння – Напрямок зовнішньоекономічної діяльності, який відображає специфіку ринку комплектних об’єктів і реалізується шляхом здійснення поставок комплектного обладнання та надання комплексних послуг. Під комплектним об’єктом розуміється промислове чи інше підприємство, окремий цех чи установка, здатні забезпечити закінчений технологічний процес або окрему самостійну його частину. Комплектний об’єкт, як правило, включає виконання дослідницьких та проектно-вишукувальних робіт, постачання машин та матеріалів для спорудження об’єкта технологічного обладнання, передачу ліцензії та ноу-хау, здійснення монтажних робіт та авторського нагляду, проведення гарантійних випробувань, здавання об’єкта в експлуатацію.

Міжнародні програми економічного та технічного сприяння здійснюються як за лінією міжнародних організацій, так і на двосторонній основі. Вони спрямовані насамперед на надання економічного та технічного сприяння країнам, що розвиваються, і країнам, що перебувають у перехідному періоді, з метою прискорення створення основ розвиненої ринкової економіки. Технічне сприяння (яке іноді називають технічною допомогою) спрямоване підвищення технологічного рівня країн-одержувачів. Його треба відрізняти від інших форм міжнародної допомоги розвитку, які є здебільшого прямим бюджетним фінансуванням з боку розвинених держав найбідніших африканських та азіатських країн та спрямовані на задоволення потреб мешканців цих країн у їжі, воді, паливі та ін.

Залежно від кількості країн, що беруть участь у проекті, розрізняють двостороннє та багатостороннє економічне та технічне сприяння.

Двостороннє економічне та технічне сприяння здійснюється за угодами між урядами двох країн. Як правило, такі угоди укладаються між розвиненими країнами та країнами, що розвиваються, і стосуються, в основному, невеликих проектів, а в економічній та фінансовій сферах — підготовки та перепідготовки кадрів, комп’ютерного забезпечення, виконання експертиз тощо. Фінансує такі угоди переважно країна-донор, але певні витрати може мати і країна, яка приймає технічну допомогу.

Багатостороннє економічне та технічне сприяння передбачає здійснення спільних проектів кількома країнами однієї країни-одержувача. До багатостороннього належить і технічне сприяння лінії міжнародних організацій, що фінансуються за рахунок внесків країн-членів програми надання допомоги. Так надаються технології та технічне обладнання, здійснюються консультації та експертизи. Прикладом багатостороннього економічного та технічного сприяння є програми технічної та фінансової допомоги, які здійснюють Світовий банк, МВФ та інші міжнародні організації.

Залишити коментар:

Site Footer