Ефективність виробництва – Результативність виробництва, що виражається ставленням ефекту (результату) виробництва до використаних ресурсів. Як результативний показник економічної ефективності виробництва виступає обсяг випущеної продукції або прибуток, як ресурсний — сукупні витрати праці та засобів виробництва (виробничі фонди).
Ефективність виробництва — виробництво товару певної вартості з меншими витратами.
Узагальнюючі економічні показники ефективності виробництва:
- витрати на одиницю вартості продукції (товарної, валової, реалізованої, чистої);
- рентабельність виробництва та продукції.
Приватні показники ефективності виробництва відбивають ступінь ефективності використання окремих видів виробничих ресурсів: праці, основних фондів та оборотних засобів, матеріальних ресурсів.
Ефективність використання праці виявляється у показниках: продуктивність праці, частки приросту продукції з допомогою зростання продуктивність праці, економії живої праці (умовне вивільнення працівників проти базисним періодом).
Ефективність використання основних фондів відбивається у показнику фондовіддачі оборотних коштів – у коефіцієнті їх оборотності, швидкості обороту, величині оборотних засобів, що припадають на одиницю вартості реалізованої продукції.
Ефективність використання матеріальних ресурсів виявляється у показниках матеріальних витрат за одиницю вартості продукції, а, по видам виробів — на одиницю продукції чи одиницю корисного ефекту від застосування продукції (продуктивності, вантажопідйомності тощо.).
Для оцінки заходів, вкладених у підвищення ефективності виробництва, застосовують також показники комерційної, бюджетної, соціальної ефективності.
Ефективність виробництва залежить від:
- технічних (впровадження досягнень НТП);
- організаційних (розвиток форм та методів організації виробництва та управління);
- соціальних (покращення умов праці, підвищення кваліфікації кадрів, розвиток у колективі відносин власності та ін.);
- економічних (рівень та співвідношення цін, системи оплати праці та ін) факторів.
Ефективність виробництва – основний компонент економічної ефективності реального функціонування економічної системи, що відноситься до процесу виробництва матеріальних благ. Розрізняють економічну та неекономічну (соціальну, екологічну та ін) ефективність виробництва.
При розгляді економічної системи в масштабі цілої країни ефективністю виробництва називається продуктивність суспільної праці. Ефективність виробництва різних рівнях економічної системи вимірюється як ставлення корисних кінцевих результатів до обсягу використовуваних чи витрачених ресурсів з допомогою показників продуктивність праці, фондовіддачі, рентабельності, окупності витрат тощо. Інструментом її узагальнюючої оцінки є апарат виробничих функцій.
Економічна ефективність виробництва – аспект функціонування ринку, що визначає його ефективність при виробництві товарів та послуг з найменшими витратами та використанням сучасних технологій. Ефективність виробництва досягається у тому випадку, якщо виробництво здійснюється на підприємстві оптимального розміру і якщо на ринку існує довгострокова рівновага.