Джерела формування фінансових ресурсів (sources of financing) – сукупність джерел формування додаткової потреби в капіталі на майбутній період, що забезпечує розвиток підприємства. Ці джерела поділяються на власні та позикові, зовнішні та внутрішні.
Склад основних джерел формування фінансових ресурсів підприємства:
Джерела формування власних фінансових ресурсів:
- Зовнішні джерела:
- Залучення додаткового акціонерного чи пайового капіталу.
- Безоплатна фінансова допомога підприємству.
- Інші зовнішні джерела формування фінансових ресурсів.
- Внутрішні джерела:
- Прибуток, що залишається у розпорядженні підприємства.
- Амортизаційні відрахування, від основних засобів і нематеріальних активів.
- Інші внутрішні джерела формування фінансових ресурсів.
Джерела залучення позикових коштів:
- Зовнішні джерела:
- Фінансовий кредит.
- Товарний кредит.
- Інші зовнішні джерела залучення позикових коштів.
- Внутрішні джерела:
- Приріст заборгованості з праці.
- Приріст заборгованості за розрахунками із бюджетом.
- Приріст заборгованості за розрахунками страхування.
- Приріст іншої внутрішньої заборгованості підприємства.
Стартовим джерелом фінансових ресурсів на момент заснування підприємства є статутний (акціонерний) капітал — майно, створене з допомогою вкладів засновників (чи виручки від продажу акцій).
Основним джерелом фінансових ресурсів чинного підприємства є доходи (прибуток) від основної та інших видів діяльності, позареалізаційних операцій. Він також формується з допомогою стійких пасивів, різних цільових надходжень, пайових та інших внесків членів трудового колективу. До стійких пасивів відносять статутний, резервний та інші капітали, довгострокові позики та постійно перебуває у обороті підприємства кредиторську заборгованість.
Фінансові ресурси може бути мобілізовані на фінансовому ринку за допомогою продажу акцій, облігацій та інших видів цінних паперів, випущених підприємством; дивідендів з цінних паперів інших підприємств та держави; доходів від фінансових операцій; кредитів.
Фінансові ресурси можуть надходити в порядку перерозподілу від асоціацій та концернів, до яких вони входять, від вищих організацій за збереження галузевих структур, від страхових організацій. В окремих випадках підприємству можуть бути надані субсидії (у грошовій чи натуральній формі) за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів, а також спеціальних фондів.