Директор з ризиків (CRO – Chief risk officer)

У структурі ТОП-менеджменту ряду великих компаній є така позиція як CRO (Chief risk officer). У цій статті ми розглянемо хто такий CRO, у чому полягають його завдання та функції, і для чого компаніям у принципі потрібна позиція Chief risk officer.

Хто такий CRO (Chief Risk officer)?

У вітчизняній практиці посада CRO (Chief risk officer) часто має такі назви:

  • Директор із ризиків;
  • Директор з управління ризиками;
  • Директор з ризик-менеджменту (CRMO – Chief risk management officer);
  • Ризик-менеджер.

Директор з ризиків (CRO) — це керівник організації, відповідальний за ідентифікацію, вимірювання, аналіз та контроль ризиків, а також пошук оптимальних шляхів мінімізації негативного впливу ризиків.

Роль CRO

Діяльність будь-якої організації пов’язана з певними ризиками (див. Ризик та невизначеність). З огляду на специфіки діяльності різних компаній відрізняється і рівень впливу (критичності) тих чи інших видів ризиків для конкретної організації (див. Класифікація ризиків). Тому ролі, завдання та функції CRO можуть змінюватись в залежності від розмірів та галузевої приналежності компанії.

Найбільш критична посада директора з ризиків для банків, інвестиційних та страхових компаній, а також для фінансово-промислових груп та фінансових холдингових груп.

Роль ризик-менеджера полягає в аналізі факторів внутрішнього та зовнішнього середовища організації з метою виявлення різних ризиків, що несуть у собі загрози для функціонування компанії. При цьому необхідно не тільки визначити ризики, але й прорахувати характер та ступінь їхнього впливу на результати діяльності компанії, а також здійснити весь комплекс заходів у сфері ризик-менеджменту.

Роль CRO все ще розвивається, оскільки обсяг завдань постійно зростає. Почасти це пов’язано зі зростаючими нормативними та законодавчо-регуляторними вимогами. Тому в більшості компаній директор з ризиків є однією із ключових позицій в управлінській команді.

Основний метою директора з ризиків є побудова ефективної системи ризик-менеджменту, що дозволяє виявляти, оцінювати та керувати ризиками з метою запобігання або мінімізації втрат у результаті негативного впливу фінансових та нефінансових ризиків.

Взаємодія CRO з іншими управлінськими посадами

Хоча CRO є ключовою особою, відповідальною за ризики, проте й інші ТОП-менеджери залучені до управління ризиками. Безперечно, відповідальність за наслідки прояву ризиків несе CEOА через те, що для більшості компаній найбільш суттєвими є фінансові ризики — то й CFO також. Певною мірою, відповідальність за ризики лежить і на керівнику служби внутрішнього аудиту.

Так як директор з ризиків відповідає за побудову системи ризик-менеджменту в розрізі всієї організації, то об’єктивно взаємодіє з керівниками всіх підрозділів (структур) організації.

Функції директора з управління ризиками

Директор з управління ризиками виконує такі ключові функції:

  1. Побудова організаційної структури системи ризик-менеджменту, зокрема. створення профільних комітетів з управління ризиками (комітет з ризиків, кредитний комітет, комітет з управління активами та пасивами, комітет з операційних ризиків тощо).
  2. Розробка методологічної бази управління ризиками, затвердження корпоративних нормативних документів у сфері ризик-менеджменту (політики, процедури, методики, положення, рекомендації тощо).
  3. Координація заходів щодо запровадження єдиної політики організації у сфері управління ризиками, у т.ч. розробка, погодження та постановка цілей у розрізі деталізованих ризиків, забезпечення реалізації та застосування необхідних управлінських та організаційних форм роботи.
  4. Координація робіт із техніко-інформаційного забезпечення системи управління ризиками.
  5. Управління персоналом системи управління ризиками;
  6. Побудова системи звітності з ризиків у створенні та контроль процесу подання звітності відповідними структурними підрозділами (відповідальними особами) підприємства.
  7. Контроль процесів управління у надзвичайній ситуації, антикризового управління та управління безперервністю бізнесу.
  8. Оцінка адекватності заходів щодо мінімізації ризиків (хеджування, страхування тощо).
  9. Координація процесу виконання планів та бюджетів реагування на ризик.
  10. Формування культури управління ризиками у створенні.

Залишити коментар:

Site Footer