Дроблення акцій; спліт (split; stock split) – прийом, який використовується акціонерними компаніями, суть якого полягає в емісії додаткової кількості звичайних акцій без збільшення суми акціонерного капіталу. Внаслідок цього прийому відбувається збільшення кількості акцій у власників при пропорційному зменшенні їх ринкової вартості. Цей прийом ефективний за акціями з високою ринковою вартістю – його застосування дозволяє активізувати оборот і підвищити ліквідність акцій за рахунок залучення до купівлі дрібних акціонерів з низьким рівнем доходів.
Наприклад, якщо компанія мала в обігу 1 млн акцій і дроблення проводиться щодо два-до-одного, то після сплиту буде 2 млн акцій, кожна з яких матиме ціну в 2 рази нижчу за початкову. Кожен власник колишніх 100 акцій тепер матиме 200 нових акцій. Номінальна вартість акцій у своїй пропорційно (вдвічі) зменшується. Ринкова капіталізація підприємства міста і відсоткові частки акціонерів у компанії залишаються у своїй постійними. Внаслідок зростання кількості угод збільшується ліквідність акцій підприємства.
Рішення про дроблення акцій може ухвалити лише збори акціонерів.
Дроблення акцій не супроводжується реєстрацією нового випуску — акції, отримані в результаті спліту, визнаються акціями того ж випуску, що їх попередники. Дроблення акцій спричиняє необхідність внесення змін до статуту товариства щодо номінальної вартості та кількості акцій товариства.
Дроблення акцій розширює потенційне коло інвесторів, що позитивним чинником, т.к. робить такі акції більш доступними для покупки дрібними гравцями, внаслідок чого зростає попит на акції такої компанії. У свою чергу, підвищений попит веде до зростання ринкової ціни акцій, що позитивно впливає на рівень капіталізації компанії.
Процедура зворотна спліту називається консолідацією акцій.