Дебетова карта

Дебетова карта (Debit Card) – різновид банківської платіжної картки. Дебетова карта (іноді її ще називають дебетна карта) призначена для отримання готівки, виконання інших операцій, доступних у меню банкомату чи установі банку, оплати купівлі товарів та послуг, у т.ч. із використанням електронних терміналів. Дебетова картка дозволяє використовувати засоби доступного залишку на депозитному рахунку, на основі якого вона емітована. Ряд банком при розрахунках дебетової картки застосують cashback.

Дебетова карта виконує функцію банківського чека, проте її застосування є надійнішим, оскільки ідентифікація власника відбувається в момент укладання угоди та гроші надходять на банківський рахунок торгового підприємства негайно. Для отримання дебетової картки клієнт, зазвичай, вносить на рахунок у банку певну суму. Розміром внеску визначається так званий ліміт картки, який доступний власнику дебетової картки для використання. Ліміт картки, що підлягає обов’язкової процедурі авторизації, зменшується у міру здійснення клієнтом операцій із використанням дебетової картки. Для оновлення (або підвищення) ліміту клієнту необхідно періодично робити внески на свій рахунок.

Дебетова карта може бути відкрита як у національній, так і в іноземній валюті.

Функція дебетових карт, головним чином, полягає у заміні паперових грошей у обігу та здійсненні безготівкових платежів власними коштами клієнта. На відміну від кредитних карток із дозволеним овердрафтом (перевищенням кредиту), за дебетовими картками неможливе кредитування грошима банку. Однак у ряді випадків можливий несанкціонований (технічний) овердрафт.

Наприклад, найпоширеніша причина, через яку у клієнта утворюється заборгованість, це списання комісії за щорічне обслуговування. Також часто зустрічається ситуація несподіваного відходу в мінус через конвертацію валют: клієнт здійснює операцію, того ж дня авторизація здійснюється за поточним курсом, а фактичне списання по рахунку відбувається наступного дня. Курс на день фактичного списання може значно відрізнятися від курсу на момент здійснення операції. Ще один приклад відходу в мінус — коли власник картки, знімаючи гроші у сторонньому банкоматі, сплачує комісію за цю операцію відповідно до тарифів банку. Якщо йому не вистачає доступного залишку на оплату комісії, то операція все одно проходить і виникає мінус.

Дебетова карта – це інструмент доступу до банківського рахунку клієнта, що дозволяє розпоряджатися грошима у межах залишку по рахунку. Операції, вчинені з використанням дебетової картки відображаються на банківському рахунку власника картки та у разі нестачі коштів на рахунку, власнику картки надається невирішений овердрафт. І те, що цей овердрафт не дозволений відрізняє її від картки з дозволеним овердрафтом (див. Дебетова картка з овердрафтом).

Різновидами дебетової картки є зарплатна, студентська та пенсійна картка. Для таких дебетових карток банк не вимагає внеску і, як правило, не стягує плату за надання картки, а лімітом для них є нарахована сума заробітної плати, пенсії або стипендії.

Більшість форм дебетових карт для здійснення операцій вимагають введення ПІН-коду, що є механізмом забезпечення безпеки. Знімаючи гроші в банкоматі або розплачуючись у торговій точці, власник картки повинен буде запровадити свій PIN (Personal Identification Number) для перевірки.

За допомогою деяких типів дебетових карток можна здійснювати безконтактні платежі (див. PayPass, PayWave). Для розрахунків в Інтернеті використовується технологія 3D-Secure. При покупці онлайн PIN зазвичай не потрібно. Натомість власник повинен ввести три або чотири (залежно від платіжної системи) останні цифри, вказані після номера кредитної картки на її зворотному боці (CVV2 або CVC2).

Додатковими заходами безпеки, які є характерними для дебетової карти, є друк фотографії її власника на її лицьовій стороні, або друк на карті відсканованого варіанта підпису її власника. Іншими словами, клієнт при отриманні картки розписується в анкеті, потім підпис сканується, а її електронний зразок друкується на карті.

Найбільш популярними дебетовими картами в нашій країні є:

  • VISA Electron;
  • Visa Classic;
  • Maestro;
  • MasterCard Electronic;
  • MasterCard Standard.

(Див. Мобільний платіжний інструмент, Платіжна картка).

Залишити коментар:

Site Footer