Чисті інвестиції

Чисті інвестиції (net investment) – сума фінансових ресурсів, спрямованих на приріст активів підприємства. Розрахунок цього показника здійснюється за такою формулою:

ЧИ = ВИ - АО

де ЧІ – сума чистих інвестицій підприємства у певному періоді;
ВІ – Сума валових інвестицій підприємства в аналізованому періоді (загальний обсяг інвестованого капіталу);
АТ – Сума амортизаційних відрахувань у аналізованому періоді
.

Показник динаміки чистих інвестицій відбиває характер економічного розвитку підприємства у аналізованому періоді. Якщо сума чистих інвестицій становить негативну величину (тобто якщо обсяг валових інвестицій менший від суми амортизаційних відрахувань), це свідчить про зниження виробничого потенціалу підприємства, наслідком чого є скорочення обсягу продукції, зниження суми доходів та прибутку від операційної діяльності (така ситуація характеризує підприємство, що «проїдає» свій капітал).

Якщо сума чистих інвестицій дорівнює нулю (тобто якщо обсяг валових інвестицій дорівнює сумі амортизаційних відрахувань у аналізованому періоді), це відсутність економічного зростання, т.к. обсяг виробничого потенціалу при простому відтворенні необоротних активів залишається незмінним (така ситуація характеризує підприємство «що тупцює на місці»).

І нарешті, якщо сума чистих активів становить позитивну величину (тобто обсяг валових інвестицій перевищує суму амортизаційних відрахувань у аналізованому періоді), це означає, що інвестиційна діяльність підприємства забезпечує його економічний розвиток за рахунок розширеного відтворення виробничого потенціалу (така ситуація характеризує «зростаюче підприємство»).

Подібна оцінка дається не лише окремим підприємствам, але може бути оцінкою економіки держави, в макроекономічному аналізі в системі національних рахунків. Валові та чисті інвестиції в економіці країни постійно аналізуються та надають уряду та економістам інформацію про можливості розвитку економіки та необхідні заходи щодо збільшення чистих інвестицій.

Джерела чистих інвестицій можуть бути внутрішніми та зовнішніми. До внутрішніх відносяться:

  • прибуток;
  • статутний капітал;
  • амортизаційні відрахування;
  • реалізація непотрібного имущества.

До зовнішніх джерел відносять:

  • кредити банків;
  • вкладення приватних інвесторів;
  • кошти від випуску цінних паперів підприємства;
  • іноземні інвестиції.

Динаміка зростання чистих інвестицій служить індикатором економіки будь-якої країни та свідчить про ефективному її функціонуванні. Зниження темпів зростання чистих інвестицій є провісником стагнації економіки, а відсутність зростання свідчить про кризу.

З макроекономічної точки зору обсяг чистих інвестицій у країні залежить від стабільності фінансово-економічної та політичної ситуації, нормативно-правового регулювання інвестиційної діяльності, інвестиційної привабливості та інвестиційного клімату в країні, системи оподаткування та наявності податкових пільг при здійсненні інвестиційної діяльності тощо.

Залишити коментар:

Site Footer