Чиста від’ємна вартість (чиста вартість дефіциту) (negative net worth; deficit net worth) – показник, що характеризує перевищення позикового капіталу (суми фінансових зобов’язань) над сумою активів підприємства та власного капіталу. Чиста негативна вартість утворюється внаслідок збиткової діяльності підприємства у попередньому періоді. Розрахунок чистої негативної вартості здійснюється за такою формулою:
ЧОС = ЗК - А - СК
де ЧОС – Сума чистої негативної вартості підприємства;
ЗК – Сума позикового капіталу, що використовується підприємством (його фінансових зобов’язань);
А – сума активів підприємства (що не включає відображувану в їх складі за балансом суму збитку минулих років та звітного періоду);
СК – Сума власного капіталу підприємства.
Чиста негативна вартість є результатом збиткової діяльності підприємства у звітному та/або попередніх періодах, при цьому розмір накопичених збитків перевищує суму власного капіталу. У такій ситуації вартість наявних у підприємства активів є недостатньою для задоволення претензій кредиторів у повному обсязі, а це вже, як правило, свідчить і про неспроможність підприємства-боржника і веде до банкрутства.
Чиста негативна вартість може бути наслідком неефективного менеджменту компанії, зростанням боргового навантаження, несприятливої економічної обстановки країни тощо. Наприклад, під час економічної кризи компанія, що має високу питому вагу позикового капіталу, може зіткнутися з проблемою рефінансування заборгованості через кризу ліквідності банківської системи та зростання вартості позикових коштів (обслуговування боргу). А зниження обсягів реалізації продукції і на падіння вартості наявних активів вкрай негативно позначиться на генерованих грошових потоках і, як наслідок, на фінансових результатах підприємства, що в кінцевому підсумку і призведе до виникнення чистої негативної вартості компанії.