Анкетний скоринг

Анкетний скоринг (Application Scoring) — це прогнозування ризику дефолту позичальника виходячи з його анкети-заяви отримання кредиту банку. Анкетний скоринг є різновидом кредитного скорингу та використовується переважно у споживчому кредитуванні з метою перевірки кредитоспроможності позичальника, визначення ймовірності його дефолту та мінімізації ризику банку. Анкетний скоринг – це найпоширеніший і найвідоміший клієнтам вид скорингу. У його основі лежать первинний збір анкетних даних позичальника, їх обробка комп’ютером і результат: надавати позику чи ні.

Анкетний скоринг – завдання прогнозування ризику дефолту позичальника за даними його анкети-заяви отримання кредиту при зверненні позичальника до банку. Анкетний скоринг поряд із поведінковим та колекторським скорингом є видами кредитного скорингу. Метою анкетного скорингу як одного з етапів перевірки позичальника є мінімізація ризику банку на основі накопичених статистичних даних, тобто відсікання позичальників, які з великою ймовірністю потраплять у дефолт (не виплатять кредит).

У найбільш поширеній постановці анкетний скоринг є завданням класифікації з двома класами: «хороший» позичальник (той, хто поверне кредит) і «поганий» позичальник (той, хто потрапить у дефолт). Ознаками є дані анкети-заяви на отримання кредиту (вік, стать, освіта, трудовий стаж, спеціальність, сімейний стан, наявність рухомого та нерухомого майна тощо), а також інші дані, які можуть бути отримані на момент ухвалення рішення щодо позичальнику (наприклад, відділення банку, куди звернувся клієнт).

Процедура анкетного скорингу полягає у класифікації позичальників на основі представлених ними даних на кредитоспроможних та тих, хто може наражати банк на високі ризики.

Моделі, збудовані для анкетного скорингу, називають скоринговими картами. Зазвичай, у більшості банківських скорингових карт значення розрахункового показника лише на рівні «1» характеризує позичальника, має високу ймовірність дефолту, а «0» — кредитоспроможного позичальника. Це дозволяє кожному позичальника розрахувати можливість дефолту і заздалегідь визначитися з доцільністю надання йому кредита.

Залишити коментар:

Site Footer