Акцептно-рамбурсний кредит

Акцептно-рамбурсний кредит (reimbursement credit) – це форма кредитування зовнішньої торгівлі, заснована на поєднанні акцепту та відшкодування (рамбурсування) коштів банку-акцептанту.

Мета кредиту – забезпечення платежів імпортера за зовнішньоторговельного договору. Умови надання акцептно-рамбурсного кредиту (ліміт, термін кредиту, процентна ставка, порядок оформлення, використання та погашення) визначаються договором, що укладається між банками.

Технічно при акцептно-рамбурсному кредиті використовуються акредитиви та переказні векселі (тратти). Банк імпортера в межах узгодженого ліміту за акцептно-рамбурсним кредитом виставляє акредитиви на оплату товару, що імпортується. Акредитив містить зобов’язання цього банку або доручення банку експортера акцептувати і при настанні терміну сплатити переказні векселі. Оскільки за зовнішньоторговельним контрактом розстрочка платежу не передбачена, експортер отримує платіж негайно, а суми, що виплачуються, враховуються на рахунках банку імпортера як його заборгованість по акцептно-рамбурсному кредиту.

Експортер домовляється з імпортером про те, що платіж за товар буде здійснено через банк шляхом акцепту імпортером тратти (вимоги), виставленої експортером. У разі досягнення домовленості імпортер дає своєму банку доручення укласти угоду про акцепт. Банк-акцептант, у свою чергу, вимагає гарантії своєчасної оплати векселя та виставляє на банк експортера безвідкличний акцептний акредитив, який передбачає акцепт тратти. Отримавши це повідомлення, експортер відвантажує товар, виписує тратту і комерційні документи, спрямовує в свій банк, де зазвичай враховує вексель. Банк експортера пересилає тратту та документи банку-акцептанту, який, акцептувавши тратту, спрямовує її або банку експортера, або його кореспонденту або філії, а товарні документи – банку імпортера. Банк імпортера передає імпортеру товарні документи під розписку, що зберігає за банком право власності на товар. Банк експортера потім перераховує акцептовану тратту. Вона звертається на світовому ринку позичкових капіталів, який виступає у цій операції у ролі сукупного кредитора. У цьому полягає специфіка та перевага акцептно-рамбурсного кредиту.

Процентна ставка за акцептно-рамбурсним кредитом визначається діючою на ринку векселів обліковою ставкою та акцептною комісією.

Банк імпортера погашає заборгованість за кредитом шляхом зарахування коштів у рахунок банку експортера. У свою чергу, банк імпортера отримує відшкодування вироблених платежів від свого клієнта-імпортера.

Залишити коментар:

Site Footer