Агент економічний

Агент економічний (від лат. agens – чинний) – це дійова особа в економіці (як фізична, так і юридична), яка може приймати економічні рішення, самостійно розробляти господарські плани та діяти відповідно до них, отримувати замовлення або завдання на виробництво чи розподіл тих чи інших продуктів або послуг або виступати їх покупця. [Синонимы: экономический субъект, хозяйствующий субъект, лицо, принимающее решения (ЛПР)].

У різних галузях економіки та права застосовуються різні трактування поняття агент економічний. Але практично скрізь до економічних суб’єктів (агентів, ЛПР) відносять незалежно від організаційно-правових форм та видів власності: підприємства, їх об’єднання (союзи, асоціації, концерни, галузеві, міжгалузеві, регіональні та інші об’єднання), організації та установи, у т.ч. год. кредитні, банки та інші установи, їх спілки та асоціації, страхові організації, товарні та фондові біржі, інвестиційні, пенсійні, громадські та інші фонди, а також громадян, які здійснюють самостійну підприємницьку діяльність.

У дослідженнях операцій, системному аналізі та суміжних областях термін ЛПР в основному застосовується до суб’єкта управління (індивідуального або групового) на відміну від осіб або організацій, які готують та обґрунтовують рішення (або його варіанти), наприклад, експертів, членів груп дослідження операцій, працівників штабів у лінійно-штабній структурі управління.

У правилах (стандартах) аудиторської діяльності економічні суб’єкти – фізичні та юридичні особи, які підлягають аудиту, клієнти та замовники аудиторів (аудиторських організацій). Аналогічно термін трактується у стандартах професійної оцінки вартості підприємства (бізнесу).

Економічний агент – це особа, група осіб, установа або група установ, які за допомогою своїх раціонально прийнятих рішень та дій у певній формі впливають на економіку. У чотирисекторній (відкритій) економіці можна виділити 4 макроекономічні агенти:

  1. Домогосподарства – домашні господарства (індивіди та їхні сім’ї). Як агенти пропозиції, вони, володіючи економічними ресурсами, є продавцями над ринком ресурсів, одержуючи у своїй грошові доходи, необхідних споживання товарів та послуг.
  2. Фірми – це установи у вигляді фабрик, ферм, шахт, магазинів, які виконують кілька функцій з виробництва та розподілу товарів та послуг. Фірма – організація, яка володіє економічними ресурсами та веде господарську діяльність. Як агенти попиту вони купують необхідні для виробництва ресурси, а як агенти пропозиції пропонують на ринку вироблені товари та послуги.
  3. Держава – агент, що складається з державних установ, завдання якого полягає у регулюванні економіки.
  4. Іноземний сектор — решта держав (у трисекторній (закритій) моделі економіки, іноземний сектор відсутній).

Залишити коментар:

Site Footer