Монета

Монета (Coin) – грошовий знак, виготовлений з металу або іншого матеріалу певної форми, ваги і номіналу (від лат. – Moneta). Слово «монета» походить від назви храму Юнони-Монети у Стародавньому Римі, у якому відкрили перший монетний двір. На сьогоднішній день випускаються розмінні, оборотні, колекційні, пам’ятні та інвестиційні монети. Найчастіше монети виготовляються із металу методом карбування. Переважною монетною формою є коло, проте деякі монети карбуються у вигляді багатогранників або в іншій формі (еліпс, неправильний трикутник тощо).

Монета – грошовий знак, викарбуваний на монетному дворі з металу: золота, срібла, міді та мідних сплавів, нікелю, алюмінію, що має встановлені законом ваговий зміст та форму і є засобом обігу та платежу.

Історики стверджують, що перші монети були викарбувані в малазійському царстві Лідія у 685 р. до н. за царя Ардіз. Перші монети виготовляли з електриму – природного сплаву срібла та золота. Пізніше, за кілька десятиліть, монети почали карбувати в грецькому місті Егіні, а потім карбування монет поширилося по всьому стародавньому світу. Монети досить швидко замінили відомі на той час товарні засоби обміну та стимулювали розвиток торгівлі.

Найдавнішими монетами, що зустрічаються на території України, були емісії грецьких колоній, заснованих на північному узбережжі Чорного моря у 6-4 ст. до н.е.

Кожна монета, як правило, має лицьову сторону (аверс) та зворотний бік (реверс).

Аверс (від лат. Аdversus – «навернений обличчям») – лицьова, головна сторона монети. У різних країнах існують власні правила визначення аверсу. У сучасних монетних каталогах аверсом вважають той бік монети, де зображено портрет глави держави, портрет чи символ власника монетної регалії, Державний герб, офіційні символи, емблеми країни, легенду під назвою країни чи ім’ям власника монетної регалії (банку-эмитента). На практиці аверсом вважають бік монети, протилежний до тієї, на якій зображено її номінал.

Монета, аверс
Монета Кукушкіни черевички справжні номіналом 10 грн, аверс

Реверс (Від лат. Revertor – “повертаюся назад”) – Зворотний бік монети, протилежна аверсу. Для нумізматів, як правило, реверс є найцікавішою частиною монети. На ньому зображуються історичні події, видатні особистості, художні персонажі, символіка ювілейних подій тощо, заради яких саме випускаються ювілейні, колекційні та інвестиційні монети. Насправді реверсом вважають бік монети, де зображено її номінал.

Монета, реверс
Монета Кукушкіни черевички справжні номіналом 10 грн, реверс

У разі неможливості однозначно визначити аверс та реверс монети, керуються національними каталогами країни-емітента монети.

У побуті царської Росії лицьовий бік монети називався «орлом» через те, що у ній після грошової реформи Петра I було зображено державний герб Російської імперії — двоголовий орел. Зворотний бік монети називався «решка». Ці терміни іноді використовуються в побуті й досі.

Кожна монета має гурт – бічну поверхню, розташовану між лицьовою та зворотною стороною монети. Існує два основних способи нанесення оформленого гурту на монету – карбування в кільці та використання гуртильного верстата. Найбільш поширені види оформленого гурту – гладкий, рубчастий (з нанесеними по всій довжині гурту насічками, перпендикулярними гурту) та гурт з написом. Монети складної форми (багатогранники, розетки), як правило, мають гладкий гурт.

Раніше гурт використовувався з метою запобігання підробкам (псуванням) монет та навмисному обрізанню дорогоцінного металу, з якого виготовлена ​​монета. Сьогодні різні форми гурту використовуються для зручності користування монетами.

В Україні в обігу знаходяться розмінні монети номінальною вартістю 1, 2, 5, 10, 25, 50 копійок та оборотна монета номінальною вартістю 1 гривня.

(Див. Банкнотно-монетний двір, Грошова одиниця, Готівка).

Залишити коментар:

Site Footer