Облігація з фіксованою процентною ставкою (купонна облігація) – Облігація, дохід за якою виплачується з певною періодичністю (як правило, один-два рази на рік) у розмірі заздалегідь обумовленого відсотка.
Облігація з фіксованою відсотковою ставкою, чи пряма облігація немає особливих показників, протягом усього терміну її по ній виплачується постійний відсоток інвестору. Облігація має дату погашення, коли провадиться останній відсотковий платіж та виплата основної суми позики.
Іноді якщо така облігація випускається в паперовій формі, на ній можуть бути надруковані відрізні талони на отримання кожного процентного платежу — купони. Коли підходить термін отримання прибутку, інвестор звертається до емітенту. Купон відрізається, а інвестор отримує належний йому прибуток за період. Завдяки цій дії якраз і з’явився вираз «стригти купони».
Купонна ставка встановлюється як частка від лицьової чи номінальної вартості облігації у вигляді десяткового чи простого дробу залежно від правил конкретного ринку. Зазвичай виплата відсотка відбувається раз на півроку, наприклад з урядових цінних паперів США та Великобританії, або щорічно, наприклад, з єврооблігацій.
Через те, що фіксована ставка визначається на момент випуску (емісії) облігації, а реальна ціна запозичень на фінансових ринках – величина не постійна, ринкова вартість облігації практично ніколи не дорівнює номіналу. Купонна облігація буде продаватися або з дисконтом (дешевше від номіналу) або з премією (дорожче). В результаті дохід по купонній облігації складається із суми двох складових: купонного доходу та дисконтного прибутку (або збитку).
Наприклад, інвестор купує облігацію номіналом 1000 доларів із терміном обігу один рік та купоном 5%. Очевидно, якщо реальна ставка за кредитами дорівнює 10%, а не 5%, то для того, щоб цей цінний папір став привабливим для інвесторів, він повинен продаватися з дисконтом (знижкою). Причому таким, щоб загальна дохідність у результаті дисконту плюс ставка купона дорівнювала 10%. У результаті такий цінний папір, швидше за все, буде оцінено ринком приблизно 95% від своєї номінальної вартості.
Прийнято, що вартості облігації, яку платить інвестор, додається так званий накопичений купонний дохід. Допустимо, ціна облігації становить 1000 доларів. Купон – 6% річних. Дохід купона виплачується один раз на рік на 1 січня. Купівля-продаж здійснюється 1 вересня. Тоді на додаток до ринкової ціни облігації додасться ще й вартість купона за 8 місяців, що минули з останньої виплати:
1000 * 6% * ( 8 / 12 ) = 40
Разом 40 доларів буде сплачено колишньому власнику додатково до ринкової ціни облігації як плата за накопичений купонний дохід.