Облігація з плаваючою процентною ставкою – Облігація, розмір виплачуваних відсотків по якій прив’язаний до заздалегідь визначеного фінансового показника. Це може бути ставка рефінансування центрального банку чи середня міжбанківська відсоткова ставка. Наприклад, ставка по корпоративній облігації може бути прив’язана до лондонської міжбанківської процентної ставки LIBOR + 3. Це означає, що платіж по облігації дорівнює ставці LIBOR у визначений день та час, скажімо, 2,75% плюс додаткові 3%. Разом 5,75%.
Використання облігацій з відсотковими ставками, що плавають, дає можливість інвесторам і компаніям-позичальникам знизити фінансові ризики, пов’язані зі зміною ситуації на ринку запозичень. Припустимо, що корпорація фінансує проект. Під час економічного підйому вона може позичати гроші під 8% річних. Але якщо в результаті світової фінансової кризи ставка впаде до 3%, тоді компанія буде змушена тягнути тягар непомірних виплат по кредиту. У той же час, якщо вона залучає кошти за плаваючою ставкою, вартість обслуговування боргу буде взаємопов’язана з економічною ситуацією.
Приблизно те саме відбувається і для інвесторів. Так, під час кризи є можливість придбати облігації із прибутковістю близько 5% річних. Однак у міру виходу країни із кризи попит на інвестиції зростає. Облігації з плаваючою процентною ставкою захищають інвесторів від втрати частини можливого прибутку.
Облігація з плаваючою процентною ставкою — облігація зі змінним купоном, за якою виплата купонних платежів прив’язується до деяких макроекономічних показників: до прибутковості державних цінних паперів, ставки міжбанківських кредитів (LIBOR) тощо. У цьому розмір купона встановлюється як дохідність базового інструменту плюс певна надбавка (спред).
Як правило, під облігаціями з плаваючою купонною ставкою розуміють середньострокові або довгострокові цінні папери, купон або процентна ставка за якими періодично (зазвичай частіше, ніж один раз на рік) коригуються відповідно до зміни певного індексу або процентної ставки (зазвичай це стандартна кредитна ставка чи ставка прибутковості короткострокових цінних паперів, проте практично зустрічалися і екзотичні орієнтири, наприклад індекс ціни нафту).
Розрізняють специфічні види облігацій із плаваючою відсотковою ставкою:
- Безстрокові субординовані. Такі облігації враховуються при розрахунку розміру капіталу фінансової установи, але підлягають пільговому оподаткуванню за аналогією з іншими облігаціями. Мінус таких облігацій полягає у високій вартості емісії, яка обумовлена наявністю субординованого статусу. У 80-х роках на вторинному ринку зверталися субординовані облігації на сукупну суму в 15 млрд. доларів, проте зараз випуск практично припинився через низьку ліквідність.
- Зворотні. Особливість таких облігацій полягає в наступному: падіння ринкової ставки стимулює зростання їхньої вартості та навпаки. Виходячи з прогнозів покупців, зворотні облігації ділять на «ведмежі» та «бичачі». Наприклад, «бики» зацікавлені у падінні ставки, бо тоді купонна вартість облігації зросте.
- Облігації зі змінним спредом. Такі цінних паперів характеризуються не корекцією відсоткової ставки, а зміною кредитного спреда. Облігації зі змінним спредом залучають інвесторів своєю надійністю — такі цінні папери доцільно використовувати як консервативну складову інвестиційного портфеля.