Реорганізація юридичної особи – Припинення діяльності юридичної особи, що здійснюється у формі злиття, приєднання, поділу, виділення та перетворення.
Реорганізація юридичної особи здійснюється за рішенням її засновників (учасників) чи органу юридичної особи, уповноваженого те що установчими документами. У випадках, встановлених законом, реорганізація юридичної особи здійснюється за рішенням уповноважених державних органів або рішенням суду.
Злиття – виникнення нової юридичної особи шляхом передачі їй всіх прав та обов’язків двох або кількох юридичних осіб з припиненням діяльності останніх.
Приєднання – припинення однієї або кількох юридичних осіб з передачею всіх прав та обов’язків іншій юридичній особі.
Поділ – припинення юридичної особи з передачею всіх її прав та обов’язків новоствореним юридичним особам.
Виділення – Створення однієї або декількох юридичних осіб з передачею їм частини прав та обов’язків юридичної особи, що реорганізується, без її ліквідації (припинення).
Перетворення (Зміна організаційно-правової форми) – припинення юридичної особи одного виду з передачею всіх його прав та обов’язків у новостворену юридичну особу іншого виду.
Положення про правонаступництво за всіма зобов’язаннями реорганізованої юридичної особи щодо її кредиторів та боржників (в т.ч. та зобов’язання, оспорювані сторонами) повинні бути включені до передавального акта або роздільного балансу.
Реорганізація юридичної особи вважається здійсненою після внесення відповідних записів до єдиного державного реєстру юридичних осіб.
З метою обмеження монополістичної діяльності передбачено державний контроль за реорганізаціями юридичних осіб, а також примусовий поділ (виділення) юридичної особи у разі неодноразового порушення нею антимонопольного законодавства.
Питання добровільної реорганізації акціонерного товариства передбачено Законом «Про акціонерні товариства». Відповідно до закону він належить до виняткової компетенції загальних зборів акціонерів, рішення щодо них приймається кваліфікованою більшістю. Реорганізація передбачає конвертацію акцій товариства в акції (див. Конвертація цінних паперів) новостворених товариств (товариства, до якого здійснюється приєднання) або, у разі перетворення, обмін акцій на вклади учасників товариства з обмеженою відповідальністю або на паї членів виробничого кооперативу.
Реорганізація юридичної особи має бути оформлена в органі державної реєстрації. При реорганізації юридичної особи у формі приєднання юридична особа, що приєднується, вважається реорганізованою з моменту внесення до єдиного державного реєстру юридичних осіб запису про припинення її діяльності. У інших випадках юридична особа вважається реорганізованою з державної реєстрації речових новостворених юридичних осіб.
З метою забезпечення прав кредиторів, що реорганізується юридична особа не пізніше 30 днів з дати прийняття рішення про реорганізацію зобов’язана письмово повідомити їх про це. Якщо при реорганізації юридичної особи у формі поділу або виділення розділовий баланс або передавальний акт не дає можливості визначити правонаступника реорганізованого суспільства, новостворені юридичні особи несуть солідарну відповідальність за зобов’язаннями реорганізованої юридичної особи перед кредиторами.