Статутний капітал (share capital) – загальна вартість майна, внесеного учасниками-засновниками як оплату права права участі, що купується, в діяльності товариства (акціонерного та іншого), товариства.
Статутний капітал акціонерного товариства формується із номінальної вартості його акцій, придбаних акціонерами. Статутний капітал товариства з обмеженою відповідальністю – із вартості вкладів його учасників. Мінімальна, що гарантує інтереси кредиторів, величина статутного капіталу може бути менше розміру, передбаченого законом. Не допускається визволення учасника товариства з обмеженою відповідальністю від обов’язку внесення вкладу до статутного капіталу, у т.ч. шляхом заліку вимог до суспільства.
Статутний капітал – зафіксований у статуті акціонерного товариства його вихідний, початковий капітал у грошовому вимірі, який утворюється за рахунок виручки від продажу акцій, приватних вкладень засновників, державних вкладень. Внесок у статутний капітал може здійснюватися у вигляді коштів, а й у майнової формі, як будівель, землі, і навіть об’єктів інтелектуальної власності: патентів, ліцензій, проектів. Статутний капітал створює матеріально-речову, фінансову, науково-технічну, інформаційну основу діяльності створеної організації. Статутний капітал відбивається у пасиві балансу.
Статутний капітал підприємства то, можливо сформований його засновниками з допомогою внесення різних активів, мають грошову оцінку. Зокрема, це можуть бути:
- Кошти в національній або іноземній валюті у готівковій або безготівковій формі.
- Нерухоме майно: будівлі, споруди, будинки, квартири, земельні ділянки тощо.
- Рухоме майно: транспортні засоби, обладнання, комп’ютерна техніка, сировина, матеріали тощо.
- Цінні папери: акції інших товариств, облігації, ощадні та інвестиційні сертифікати тощо.
- Майнові права: право користування майном, зокрема земельними ділянками; майнові права на об’єкти інтелектуальної власності (літературні та художні твори, комп’ютерні програми, бази даних, винаходи, корисні моделі, торгові марки та ін.); частка у статутному капіталі інших компаній тощо.
У той же час на законодавчому рівні існує низка обмежень щодо окремих активів, які не можуть бути внесені до статутного капіталу підприємства:
- кошти, отримані в кредит та під заставу;
- бюджетні кошти;
- векселі;
- майно державних (комунальних) підприємств, яке відповідно до закону або рішення органу місцевого самоврядування не підлягає приватизації;
- особисті немайнові права інтелектуальної власності;
- майно обмежене чи заборонене для цивільного обороту тощо.
Оцінка майна та майнових прав, що вноситься до статутного фонду, здійснюється засновниками компанії (за погодженням сторін — затверджується зборами засновників) або за допомогою проведення незалежної експертної оцінки професійним оцінювачем.
Статутний капітал виконує такі функції:
- є майнову основу діяльності суспільства, тобто. є його первісним капіталом. Розмір статутного капіталу визначається засновниками залежно від виду діяльності (з урахуванням вимог чинного законодавства). На момент реєстрації товариства статутний капітал повинен бути оплачений його учасниками не менш ніж наполовину з умовою оплати частини, що залишилася, протягом 1-го року діяльності товариства. Якщо ця умова не буде виконана, то суспільство має оголосити про зменшення свого статутного капіталу та зареєструвати його зниження у встановленому порядку або припинити свою діяльність шляхом ліквідації;
- дозволяє визначити частку (відсоток) участі кожного засновника у загальній вартості майна товариства та частку (відсоток) доходу кожного акціонера виходячи з кількості його акцій та їх суми у загальному обсязі доходів товариства;
- забезпечує гарантію кредиторам вартістю майна, що у статутному капіталі.
Проте статутний капітал не є недоторканним. Його кошти можуть бути витрачені на потреби суспільства. Разом з тим розмір статутного капіталу не може бути меншим від вартості чистих активів суспільства. Якщо після закінчення 2-го та кожного наступного фінансового року вартість чистих активів виявиться меншою за статутний капітал, суспільство зобов’язане оголосити та зареєструвати в установленому порядку зменшення свого статутного капіталу. Якщо вартість чистих активів менша за визначений законом мінімальний розмір статутного капіталу, суспільство підлягає ліквідації.
У процесі господарську діяльність товариство вправі у вирішенні загальних зборів збільшити чи зменшити статутний капітал. Збільшення статутного капіталу відбувається за допомогою підвищення номінальної вартості акцій чи емісії та розміщення додаткових акцій. Статутний капітал товариства може бути збільшений лише після його повної оплати. Не допускається його збільшення покриття понесених суспільством збитків. Для зменшення статутного капіталу знижують номінальну вартість акцій або скорочують їхню загальну кількість шляхом придбання суспільством частини акцій у випадках, передбачених законодавством. Суспільство немає права зменшувати статутний капітал, якщо внаслідок цього розмір його стане менше визначеної законодавством мінімальної величини.