Фінансова експертиза – Дослідження експертами-аудиторами фінансових питань, результати якого оформляються у вигляді мотивованого висновку.
Фінансова експертиза є обов’язковим елементом:
- інвестиційної діяльності;
- перевірки дотримання фінансової дисципліни, встановленої всім господарюючих суб’єктів;
- визначення платоспроможності грошових знаків (грошових квитків та металевих монет).
Фінансова експертиза використовується при ліцензуванні фінансової діяльності та, насамперед, ринку цінних паперів. Фінансова експертиза дозволяє визначити кредитоспроможність емітента та якість його цінних паперів, тому використовується фондовою біржею під час проведення лістингу, встановлення рейтингу як самого емітента, так і його цінних паперів. Вимоги до цінних паперів, що враховуються фінансовою експертизою під час лістингу, застосовуються фондової біржею під час проведення делістингу. Фінансова експертиза дозволяє оцінити ризики з цінних паперів, вона використовується емітентом після ухвалення рішення про емісію.
Фінансова експертиза – це професійна оцінка діяльності юридичної особи або індивідуального підприємця, заснована на вивченні, систематизації, аналізі економічної (у тому числі фінансової) діяльності суб’єкта та формування оцінної характеристики за результатами перевірки. Підставою щодо фінансової експертизи може бути рішення судових органів, вищих керівних інстанцій, і навіть заяви керівників відомчих і підвідомчих організацій.
Фінансова експертиза – це показник достовірності фінансової звітності підприємства чи організації, вона сприяє розвитку довіри між організацією та клієнтами, партнерами, кредитними та іншими установами. Експертиза полягає у зборі, аналізі та оцінці фінансової документації організації, внаслідок чого створюється експертний звіт про правильність ведення документації.
Фінансова експертиза – це одна з багатьох перевірок, які організація чи підприємства проходять у процесі своєї діяльності. Виробляється вона на договірній основі з експертною організацією та ставить перед собою мету висловити незалежну думку про достовірність та правильність ведення фінансової документації, відповідність порядку ведення правилам, встановленим чинним законодавством.
Фінансова експертиза проводить дослідження джерел фінансування, процесів їх накопичення, розподілу та подання звітності. Предметом фінансової експертизи виступають:
- фінансові та бухгалтерсько-економічні показники діяльності підприємства;
- робоча та звітна документація щодо освіти та спрямування використання грошових коштів (фондів, статей витрат, індивідуальних виплат тощо);
- документообіг за готівковими та безготівковими розрахунками;
- законність отримання кредитів та кредитного забезпечення;
- звіти керівництва та фінансової служби про стан фінансової дисципліни.
За результатами проведеної фінансової експертизи фахівці виносять своє рішення щодо законності та ефективності використання наявних фінансових ресурсів.