SPO (secondary public offering) – публічне розміщення акцій, що належать існуючим акціонерам. Як правило, творцям компанії чи венчурним фондам.
SPO, на відміну IPO, не впливає розмір статутного капіталу компанії. Але водночас таке розміщення все одно робить компанію публічною, тобто такою, чиї акції вільно звертаються на ринку цінних паперів. Крім того, зросте кількість акціонерів, що робить акції ліквіднішими.
SPO слід відрізняти від публічного розміщення додаткових випусків акцій, яке називається follow-on (дорозміщення), або просто PO (публічна пропозиція). У нашій країні часто зустрічається помилка, коли повторне публічне розміщення акцій компанії називають SPO. Причина в неправильному розумінні значення англійського слова 2-го. Йдеться про «повторне» розміщення, а «вторинне». Інакше висловлюючись, коли акції випускаються акціонерним товариством, відбувається первинне розміщення. А коли вони вже звертаються над ринком – це вторинний ринок акцій.
SPO – це пропозиція вже існуючих акцій, взятих з вторинного ринку. Як правило, через SPO продають свої цінні папери або творці (засновники) компанії, тобто початкові акціонери, або венчурні фонди, які у такий спосіб фіксують свій прибуток.
Таким чином, під час вторинного публічного розміщення акцій (SPO) не відбувається збільшення загальної кількості акцій акціонерного товариства і не змінюється розмір його акціонерного капіталу. Під час SPO відбувається перерозподіл раніше емітованих та реалізованих при первинному розміщенні акцій, що веде до зміни лише частки діючих акціонерів у статутному капіталі. Прибуток такої транзакції отримує не акціонерна компанія, а інвестор (акціонер).
Як правило, на SPO акціонери, що діють, продають незначні за обсягом пакети акцій, щоб не викликати різкого падіння їх котирувань.
Через процедуру SPO у ті чи інші часи пройшли практично всі компанії зі сфери високих технологій у США, наприклад, «Майкрософт», засновники якої неодноразово продавали публічно свої акції.