Брутто-премія –
- ставка премії: сума страхових платежів з урахуванням оперативних витрат на укладання договору страхування, ведення справи, перестрахування та страхування. Брутто-премія обчислюється на основі брутто-ставки;
- страхова премія у практиці міжнародної страхової діяльності.
Брутто-премія (страховий внесок) – це розмір страхових платежів за договором страхування, що сплачується страхувальником страховику (страхової організації) за певний період з усієї страхової суми.
Брутто-премія залежить від величини страхової суми, ступеня ризику та періоду, за який робиться цей страховий внесок. Структура брутто-премії відображає економічний механізм страхування та розраховується за формулою:
Брутто-премия = Нетто-премия + Нагрузка
Нетто-премія – Призначена для страхових виплат за умовами договору страхування. Розраховується на одиницю страхової суми і зветься нетто-ставки. Нетто-премія може включати такі структурні елементи:
- ризиковий внесок — призначений покриття ризику за всіма видами страхування. Використовується для страхових виплат у разі настання страхового випадку. Розмір ризикового внеску в нетто-премії залежить від страхової суми та ймовірності настання страхового випадку;
- ризикова (гарантійна) надбавка призначена для компенсації можливого перевищення фактичних виплат над розрахунковими, врахованими у вигляді ризикового внеску. Розмір ризикової надбавки залежить від ймовірності перевищення фактичних виплат над розрахунковими;
- накопичувальний (ощадний) внесок – призначений для накопичення суми, що виплачується за умовами довгострокового договору страхування життя, – у разі дожиття застрахованого до певної дати (за ризиком дожиття). Накопичувальний внесок має інвестуватися з метою отримання доходу. Розмір накопичувального внеску залежить від прийнятого грошового обороту (простого чи складного відсотка), розміру страхової суми, що виплачується за ризиком дожити, обіцяної страхувальнику норми доходу та строку дії договору (періоду накопичення).
Нетто-премія, яка йде формування страхового фонду для подальших виплат, становить основну частину брутто-премії (зазвичай 70-85%). Розрахунок здійснюється актуарними методами на основі статистичних даних за попередні періоди.
Навантаженняпризначена покриття різного роду накладних витрат, становить близько 15-30% від брутто-премії, але може сягати і 40%, якщо укладання договорів страхування пов’язані з великими затратами.
Навантаження до нетто-премії включає три різні за призначенням види витрат, пов’язаних зі страховою діяльністю:
- адміністративно-управлінські витрати, які прийнято називати видатками на ведення справи;
- відрахування на запобіжні (превентивні) заходи;
- прибуток страхової компанії.
Витрати на ведення справи є (за аналогією з виробничою діяльністю) собівартість страхових операцій і включають такі витрати:
- аквізиційні витрати, пов’язані з укладанням та переукладанням (пролонгацією) договорів страхування, у тому числі:
- винагороду страховим брокерам та агентам (як правило – у вигляді страхової комісії);
- витрати на утримання власних кол-центрів або оплата залучених;
- оплата праці штатних та позаштатних працівників страхової компанії, зайнятих оформленням договорів страхування;
- витрати на рекламу та маркетинг;
- оплату праці працівників страхової організації;
- оренду приміщення;
- плату за електроенергію, опалення, водопостачання, поштово-телеграфні, телефонні витрати;
- витрати на відрядження;
- інші витрати компанії, пов’язані з виконанням нею своєї діяльності.