Культурними вимірамиЗапропонованим Дж. Хофстедом, можна скористатися для розробки ефективної стратегії, призначеної для координації діяльності людей з різних країн. Вивчивши дані оглядів тих цінностях, які поділяють службовці IBM, які працюють більш ніж 50 державах, Хофстед дійшов висновку, що культурні цінності цих людей дуже різняться. У багатьох країнах складні ситуації та проблеми, що виникають через цінності цього роду, здаються схожими, однак їх сприйняття та розуміння і, як результат, наступні рішення, що приймаються в кожній державі, можуть мати особливу специфіку та значною мірою відрізнятись від інших варіантів реагування . Модель Хофстеда допомагає компанії діяти більш ефективно, якщо їй доводиться мати справу із представниками різних країн. У ході дослідження цей вчений виявив чотири культурні виміри, що відображають різні цінності людей:
- дистанціювання влади;
- індивідуалізм/колективізм;
- маскулінність/фемінність;
- уникнення невизначеності.
Однак після того, як додатково було враховано різницю між західними та східними країнами, до зазначеного набору було додано п’ятий вимір:
- довгострокова/короткострокова орієнтація.
Знання відмінностей, притаманних національних культур, допомагає краще дати раду особливостях поведінки представників різних країн. Розуміння та визнання цих відмінностей – це перший крок на шляху до ефективної взаємодії з іншими у мультикультурному середовищі.
Зміст
Коли слід застосовувати модель культурних вимірів
В даний час більшість із нас часто під час ведення бізнесу щодня спілкуються з людьми, представниками інших культур. Така інтернаціоналізація життя призводить до появи більшої кількості міжнародних клієнтів, партнерів та постачальників, а також до того, що серед найманих вами працівників можуть опинитися люди з багатьох країн світу. Така тенденція посилює ризик нерозуміння особливостей культури, що може призводити до тих чи інших невдач у бізнесі. Модель культурних вимірів Хофстеда та оцінка за її допомогою різних культур можуть, з одного боку, допомогти послабити тертя, а з іншого — закласти фундамент для встановлення хороших відносин з потенційними клієнтами та партнерами з інших країн.
Як слід користуватися моделлю культурних вимірів
Модель культурних вимірів Хофстеда не показує, як слід вибудовувати стосунки для людей. Вона лише допомагає краще зрозуміти деякі види їхньої поведінки. У ньому використовуються такі параметри.
Індекс дистанціювання влади (Power distance index, PDI). Він показує ступінь нерівноправності серед людей, яке населення розглядає як прийнятну. Якщо порівняти двох менеджерів з маркетингу, австрійця і малайця, що працюють у своїх компаніях на тому самому ієрархічному рівні, можна побачити, що значення цього індексу у них помітно відрізнятимуться. У порівнянні з австрійцем (у якого низький PDI) менеджер-малаєць (з високим PDI) навряд чи нестиме якусь відповідальність або отримає серйозні владні повноваження. У малайській компанії влада більш централізована.
Індивідуалізм (individualism, IDV). Ця властивість (як і протиставлений йому колективізм) визначає відносини між окремою людиною та колективом, які притаманні даній нації. Індивідуалізм більше властивий суспільствам, у яких зв’язки між людьми є вільними і де від кожного очікують, що він сам подбає про себе та своїх близьких. Колективізм ж уражає тих суспільств, у яких люди об’єднуються у сильні і зберігаються тривалий час згуртовані групи. Такі об’єднання «своїх» продовжують захищати їх членів протягом усього життя, у відповідь вимагаючи від них беззаперечної вірності. Наприклад, в американських компаніях працівники набагато більше керуються власними інтересами та приділяють набагато менше уваги благополуччю всієї команди, ніж їхні колеги з азіатських компаній.
Маскулінність (Masculinity, MAS). Це якість, протилежна фемінності. Ці конструкти (базові елементи моделі) показують різницю гендерного характеру. У чоловічих культурах домінує впевненість у собі, тоді як у жіночих — досягнення особистих цілей та турбота щодо виховання інших. Скажімо, в Японії цінуються амбітність, конкурентоспроможність, вміння заробляти, а ось у Швеції більше уваги приділяють відносинам з іншими та якістю життя.
Індекс уникнення невизначеності (Uncertainty avoidance index, UAI). Цей індекс показує, як культура впливає стан тривоги, коли люди потрапляють у неоднозначно сприймаються ситуації. У культурах, члени яких прагнуть уникати невизначеності, намагаються мінімізувати ймовірність виникнення подібних ситуацій, для чого в таких країнах активно приймаються відповідні закони та правила та здійснюються дії щодо підвищення безпеки. Крім того, для таких культур характерна довготривала зайнятість. В інших країнах, де люди більш охоче йдуть на ризик і з більшою ймовірністю стикаються з ним, UAI є низьким.
Довгострокова орієнтація (Long-term orientation, LTO), протиставлена короткостроковій орієнтації. Як приклад цінностей, що асоціюються з довгостроковою орієнтацією, можна назвати ощадливість і наполегливість, а з короткостроковою — повагу до традицій, виконання громадських обов’язків та «збереження особи». Азіатські країни, зокрема Китай, В’єтнам та Японія, мають високі значення індексу LTO, а ось у західних країн, наприклад, у Австрії, Німеччині та Норвегії, вони відносно невисокі.
Що обов’язково слід робити
- Виходьте з того, що дії та реакції людей з інших країн можуть зовсім відрізнятися від того, до чого ви звикли.
Чого ніколи не слід робити
- Не думайте, що культурні відмінності можуть обов’язково стати на заваді ефективному спілкуванню один з одним; адже навіть дві людини — громадяни однієї країни не схожі один на одного.
Висновки
Модель культурних вимірів Хофстеда корисна розуміння особливостей культури, які майже відразу ж виявляються, коли компанія починає діяти міжнародної арені. Проте протягом останніх кілька десятиліть різницю між культурами стали менш значними і тому менш видимими, що їх взаємопроникненням. Звичайно, можна поставити під сумнів рейтинги деяких країн, які будуються залежно від того, чи всі культурні групи представлені всередині країни чи ні. У будь-якому разі рейтинги за заданими вимірами можуть відрізнятися залежно від мешканців конкретної країни. І, нарешті, треба враховувати і те, що не буває двох повністю ідентичних людей, і тому треба розуміти, чому в цій галузі досі трапляються помилки та непорозуміння.