Аналіз основних причин (root cause analysis, RCA) відноситься до методів вирішення проблем, які призначені для виявлення основних причин або подій, що породили аналізовану проблему. В основі цієї моделі лежить діаграма Ісікави (її також називають діаграмою «риб’я кістка» або причинно-наслідковою діаграмою), названа так на честь її автора Каору Ісікави.
На цій діаграмі є причини, що викликали основну подію. Вперше цей метод був використаний у 1960-ті роки. і тепер вважається одним із семи базових інструментів, що застосовуються при управлінні якістю. До них крім діаграми Ісікави також входять гістограми, контрольні листи, контрольні карти, діаграми Парето, структурні схеми та діаграми розкиду.
Діаграма Ісікави застосовується під час аналізу основних причин, під час якого аналітик намагається пояснити розкид параметрів конкретного процесу. Цей аналіз зазвичай починається з виконання проекту з реінжинірингу бізнес-процесів (BPR) або програми управління якістю, наприклад моделі досконалості EFQM. З урахуванням особливостей моделі, що розглядається, ми відносимо її до категорії операційних.
Коли слід застосовувати модель “Аналіз основних причин”
RCA застосовується для пояснення відхилень, що є в будь-якому процесі (або результати на виході будь-якого процесу). Відхилення – це нормальне явище, яке не дає підстав для серйозного занепокоєння. Однак небажані відхилення можуть призвести до значних втрат, пошкоджень, затримок та зниження продуктивності, особливо якщо вони зустрічаються в критичних процесах (процеси, відступ від заздалегідь встановлених параметрів яких може викликати погіршення якості готового продукту). Перший важливий крок, який треба зробити в такій ситуації, — виявити причини відхилень та оцінити їх кількісно вплив. Потім насамперед треба приділити увагу основним причин відхилень. Зазвичай їх можна усунути досить легко. Цей підхід є особливо корисним для аналізу критичних процесів, якщо в них виникають небажані відхилення.
Як слід користуватися цією моделлю
Аналіз основних причин починається з формування проектної команди, що включає менеджерів, постачальників, клієнтів та службовців. Потім команда виявляє проблему і вирішує, які відхилення викликають найкритичніші збої в роботі системи, що вивчається. Після цього команда складає карту процесів та виявляє причини, здатні викликати відхилення на етапі збору даних. Наступним кроком стає визначення явищ, які найсильніше впливають на проблему, та основних причин, що їх викликають. Однак не завжди вдається виявити основні причини, і тоді доцільно вдатися до «мозкового штурму». У його проведення ідентифіковані як основні причини (їх зазвичай пропонується багато) записуються на дошці, щоб потім за необхідності їх обговорити і уточнити. За результатами вивчення пропозицій виробляються рекомендації щодо вирішення досліджуваної проблеми, які потім реалізуються практично.
Основні причини можна впорядкувати на основі їхнього поділу на найважливіші і на ті, вплив яких не такий сильний. Такий поділ дає вихідні дані, необхідні для складання причинно-наслідкової діаграми, що наочно показує можливі причини, що викликають відхилення. Важливо вивчити можливу основну причину, відображену на діаграмі, на детальному рівні, щоб зрозуміти, наскільки ця причина себе проявляє. Результати цього дослідження часто подаються у вигляді діаграми Парето. Аналіз основних причин зазвичай показує, що близько 80% відхилень викликаються 20% причин.
Висновок
Аналіз основних причин не є єдиною чітко сформульованою методологією; можна стверджувати, що RCA включає різні інструменти, процеси і філософські складові. Щоб досягти максимального ефекту при використанні RCA, рекомендується почати з найкритичніших процесів і/або з найбільш відхилень, що вас турбують. Перші успіхи зазвичай призводять до подальшого ширшого застосування моделі. Проте намагайтеся не займатися пошуками причин відхилень, які мають лише незначний вплив на загальну тривалість виробничого циклу, продуктивність чи витрати.