18 цікавих спостережень про Німеччину та німецьке суспільство

 

Через війну, яку розпочала Росія 24 лютого 2022 року, мільйони українців змушені були виїхати зі своєї країни у пошуках безпечного місця. Багато хто виїхав до європейських країн, у тому числі й Німеччину. Проживши там деякий час, можна дізнатися багато цікавого та нового, того, про що не говорять і не пишуть у туристичних статтях та журналах. Отже, читайте у цій статті 18 цікавих спостережень про Німеччину та німецьке суспільство очима інсайдера.

1. Якщо день звичайної людини починається з чищення зубів та вмивання, то день німців починається з походу до пекарні. Тому що звичний сніданок у німецькій родині не обходиться без хрустких булочок з олією, сиром чи варенням. Саме тому пекарні, що на кожному кроці, відкриваються вже о 5.30 ранку.

2. Любов до хлібобулочних виробів не обмежується лише сніданком, адже є ще Abendbrot, що по суті означає «вечірній хліб» і є найпопулярнішим варіантом вечері, яка економить час. Їжа для німців не має такого великого значення як для українців, тому якщо вас друзі-німці запросили на каву, не чекайте на щось більше, ніж кави.

3. Крім випічки німці люблять каррі вурст (carry wurst) – смажена ковбаска з соусом каррі, шницель з картоплею фрі, шпаргель з олією та картоплею. Усю цю справу запивають радлером (пивом з лимонадом) або колою-бієром (пиво з колою). У німецьких кнайпах та кафе не дивуйтеся, якщо ви не отримали чек: швидше за все, ви заплатите особисто офіціанту, а не залишите гроші у книзі з рахунком. Те саме стосується чайових.

4. Багато баварців не вважають себе німцями, за що багато німців не люблять баварців. І взагалі, деяке протистояння між регіонами тут також є. Особливо між Rheinland-Pfalz і раніше французьким Saarland. На тлі зростання популярності праворадикальних партій посилюється дещо зневажливе ставлення решти німців до жителів Саксонії, які є постачальниками виборчих голосів для праворадикалів.

5. У німецьких школах приділяють багато уваги темам націонал-соціалізму та темам провини за злочини націонал-соціалізму, проте розмов з вашими знайомими слід все ж таки уникати, оскільки багато хто при згадці про злочини нацистів зникає.

6. У Німеччині не вивішують державний прапор на балконах чи фасадах будинків. Єдиним винятком, коли такий прояв патріотизму допускається під час матчів національної збірної з футболу.

7. Іспанський острів Майорка ще з 90-х років є улюбленим місцем для відпустки серед німців. Тому його часто жартома називають «17 бундесземлею». Однак найулюбленішою метою поїздок для німців залишається Німеччина.

8. Вища освіта для німців – це своєрідне досягнення, лише 18% населення станом на 2014 рік мали дипломи про вищу освіту. Це пов’язано з тим, що тут добре розвинена професійно-технічна освіта і для роботи касиром у супермаркеті чи McDonald’s не потребують університетського диплому. Але якщо німці вже навчаються, то із задоволенням розтягують цей період життя часто до 30 років. Після закінчення гімназії молоді німці не одразу йдуть навчатися чи працювати, а проводять у пошуках себе: хто волонтерить, хто проходить практику в галузі майбутнього працевлаштування, хто працює за програмою Work&travel. Якщо українські студенти для участі у програмі Work&travel зазвичай обирають Сполучені Штати Америки, то улюблені місця для німців – Австралія та Нова Зеландія.

9. У Німеччині корупція не є «складовою національного характеру», але наявність добрих зв’язків та знайомств (кумівство) полегшує життя.

10. Релігійність у Німеччині – розкіш не для бідних. Вартість “опіуму для народу” коштує 60 євро місячного внеску, через що багато німців-католиків “виходять” з церкви. Вийшовши з церкви, ви не зможете одружитися, охрестити дітей і отримати в разі чого поминальну месу, тому перед прийняттям рішення слід подумати чи перехреститися на протестантів — у них церковний податок дещо менший.

11. Пунктуальність німців є насправді лише легендою. Підтвердженням цього є часті запізнення поїздів німецької залізниці. Deutsche Bahn спізнюється настільки часто (за власним досвідом завжди, але це суб’єктивна інформація), що вони запровадили власну інтерпретацію запізнення. А саме: якщо поїзд прибув або відбув у межах 5 хв 59 с від запланованого часу, вважається, що поїзд прибув та відбув вчасно.

12. У Німеччині при відмові від поліетиленового кулька вас не свердлитимуть поглядом, ніби ви щойно відхилили найкращу пропозицію у вашому житті. Більше того: тут намагаються менше використовувати пластик і ходити за покупками з власними сумками.

13. Екологічна свідомість німців розвинена на значно кращому рівні, ніж в Україні. Багато людей відмовляються від власного авто та користуються громадським транспортом і це не тому, що не можуть купити його, а тому що це екологічно. Німецькі бабусі не скаржаться, коли їхні онуки не їдять м’яса, оскільки вегетаріанство та веганство – стиль життя багатьох німців з етичних та екологічних міркувань. Багато хто купує біопродукти регіонального походження, щоб таким чином не фінансувати концерни, а підтримувати регіонального виробника. Попри це Німеччина все ще залишається найбільшим продуцентом сміття та викидів СО2 в атмосферу в Європі.

14. При цьому вулиці в Німеччині досить брудні, багато собачих ексрементів, хоча всі для вигляду ходять з одноразовими кульками, сміття в кульках виставляють. У поїздах багато хто п’є пиво і курить електронні сигарети. Місце жінці чи дитині тут не прийнято поступатися.

15. Німці досить критичні і часто скаржаться на політиків, сусідів, ту ж бюрократію та інші важливі та погані речі. Цікаво, що ця критика часто знаходить свого адресата у вигляді скарги. Вміння написати лист-скаргу настільки важливе для німців, що одним із завдань мовного тесту з німецького на рівень В2 було написати Beschwerdebrief (лист-претензію) про неналежне надання послуг. Принцип “моя хата з краю” – це не про німців. Вони не мають проблем висловити своє несхвалення навіть незнайомцям, навіть у незначних ситуаціях.

16. Але якщо ви чуєте німця, який скаржиться на те, що в його селі погано працює інтернет чи не «ловить» мережу — можете йому сміливо вірити, бо в Німеччині досі понад півсотні містечок та сіл не мають доступу до мобільного покриття .

17. Німеччина належить до так званих «старіючих націй», де населення старшого віку становить 21% вікової піраміди. Стиль життя німецьких пенсіонерів нагадує мрію: подорожі, активний спосіб життя, зустрічі із друзями. Найулюбленішим заняттям німецьких бабусь є не в’язання, а зустрічі на каву з тортиком (Kaffe und Kuchen) у кафе. Хороший рівень соціального забезпечення тут доступний не лише для пенсіонерів, а й для сімей із дітьми та безробітних.

18. На закінчення дві добрі фрази на всі випадки життя: “Ich mache eine Pause” (“Я зроблю перерву”) – про вміння підтримувати баланс між роботою та особистим життям, а також прислухатися до свого організму та дати йому відпочинок. Das geht nicht (щось із розряду: «Ні, так воно не піде») — про вміння сказати «ні» у неприйнятних для вас ситуаціях. При цьому очікується, що фраза є самодостатньою і не вимагає додаткових пояснень.

Залишити коментар:

Site Footer