Зменшення корисності (Impairment) — втрата економічної вигоди в сумі перевищення балансової вартості цінного паперу (фінансового активу) над відшкодовуваною, викликана однією або декількома збитковими подіями, що відбулися після первісного визнання цінних паперів (фінансового активу) та мають вплив на очікувані майбутні грошові потоки за ними.
Зменшення корисності відбивається шляхом формування спеціальних резервів з допомогою витрат. Цінні папери, утримувані банком до погашення, відбиваються на дату балансу по амортизованої вартості з допомогою ефективної ставки відсотка.
Правила (стандарти) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби» та 8 «Нематеріальні активи» вимагають проведення систематичної процедури оцінки зменшення корисності активів. Відповідь питанням яким чином здійснити оцінку суми зменшення корисності активу, надає Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 28 «Знецінення активів». Стандарт визначає методологічні основи формування у бухгалтерському обліку інформації про зменшення корисності активів та її розкриття у фінансовій звітності підприємства незалежно від форми власності.
На дату річного балансу підприємство має оцінювати, чи є ознаки можливого зменшення корисності активу. Про це можуть свідчити, зокрема, такі ознаки:
- зменшення ринкової вартості активу протягом звітного періоду на значно більшу величину, ніж очікувалося;
- старіння чи фізичне пошкодження активу;
- суттєві негативні зміни у технологічному, ринковому, економічному чи правовому середовищі, в якому діє підприємство, що відбулися протягом звітного періоду або очікувані найближчим часом;
- збільшення протягом звітного періоду ринкових ставок відсотка або інших ринкових ставок доходу від інвестицій, що може вплинути на ставку дисконту та суттєво зменшити суму очікуваного відшкодування активу;
- перевищення балансової вартості чистих активів підприємства над їхньою ринковою вартістю.
Оцінка наявності ознак втрати корисності активів є першим кроком для подальшого аналізу. За наявності таких ознак необхідно зважити наслідки двох перспектив отримання економічної вигоди від контролю за активом:
- продаж активу;
- подальше використання активу.
Для ухвалення певного рішення визначають чисту ціну реалізації та/або вартість подальшого використання. Якщо виявиться, що балансова вартість перевищує суму очікуваного відшкодування, це свідчить про втрати від зменшення корисності активу.
(Див. Спред, Збитки втрачених можливостей).