Загальний опис моделі «Сім навичок процвітаючих людей»

С. Кови (1989), відомий експерт у галузі менеджменту, домігся, щоб на більшості стільців для ліжка багатьох успішних менеджерів лежала саме його книга. Цей учений стверджує, що успішні люди мають сім навичок, завдяки яким вони досягли успіху і в житті, і в бізнесі. Ці сім навичок Кові проранжував відповідно до так званого континууму зрілості: від залежності («Ти піклуєшся про мене») до незалежності («Я несу відповідальність і покладаюсь тільки на себе») і далі до міжособистісної залежності («Ми можемо це робити тільки разом») ). Ось вони:

  1. Будьте проактивними (не будьте рабом обставин, самі творіть свою долю).
  2. Починайте справу, представляючи її кінцеву мету.
  3. Дотримуйтесь пріоритетності у справах (починайте з важливих справ).
  4. Думайте в дусі «виграш/виграш» (прагніть загальної вигоди).
  5. Спочатку прагнете зрозуміти, потім бути понятим.
  6. Домагайтеся синергії (прагніть творчої взаємодії).
  7. «Заточуйте пилку» (постійно удосконалюйтесь).

До того ж Кові вважає, що успішні менеджери роблять саме те, що вважають правильним і важливим, і займаються своїми справами усвідомлено.

Коли слід застосовувати модель «Сім навичок процвітаючих людей»

Модель семи навичок призначена для більш глибокого розуміння того, чому процвітаючі люди досягають успіху і в особистому житті, і в бізнесі. Тому ця модель дуже підходить і лідерамі менеджерам. Вона виступає як програма самодопомоги, побудованої за принципом «зсередини назовні». На думку Кові, наші особистісні парадигми впливають на наші стосунки з іншими людьми, які, у свою чергу, впливають на те, як інші взаємодіють з нами. Тому, якщо ви хочете покращити взаємини, вам треба спочатку зрозуміти власні мотиви. Щоб стати успішним, треба вивчити, як поводяться успішні люди і як вони спілкуються з іншими.

Як слід користуватися моделлю «Сім навичок процвітаючих людей»

Як вважає Кові, спочатку вам треба перестати бути залежними від інших. Стати незалежними можна, якщо виробити у себе наступні перші три навички.

Будьте проактивні. На думку Кові, проактивність включає активність і відповідальність. Прямо ось із цього моменту візьміть на себе повну відповідальність за свою поведінку. Не звинувачуйте обставини, умови або — і це, можливо, найважливіше — свої колишні уявлення про те, як треба поводитися. Продумайте, якою має бути ваша відповідь або ваша реакція на будь-яку ситуацію та на будь-яку людину. Ви повинні бути готові відреагувати так, щоб потім пишатися собою, навіть якщо для цього потрібно додатково серйозно попотіти або спочатку відчути дискомфорт.

Починайте справу, представляючи її кінцеву мету. Чим і коли б ви не почали займатися, ви повинні образно уявити результат, який ви хотіли б отримати, або майбутнє, в якому ви хотіли б опинитися. Ви повинні чітко побачити бажаний для себе стан справ, тому що інакше воно не реалізується. Ви повинні точно знати, чого саме ви хочете добитися, тому що без цього ви виберете варіант, що веде вас убік. Живіть своїм життям і приймайте рішення відповідно до ваших найсильніших переконань і принципів.

Дотримуйтесь пріоритетності у справах. Здійснюючи повний контроль над ситуацією і перебуваючи весь час у зібраному стані, ви зможете фокусуватися на найважливіших, хоч і не обов’язково на термінових справах. До справді важливих справ Кові включає формування відносин, розподіл особистого навантаження, складання довгострокового плану, заняття фізичними вправами, підготовку до презентації, запланованої на наступний тиждень. Негайно займіться всіма цими справами, щоб не залишати їх на потім і не виконувати в метушні або взагалі відмовитися від їх виконання. Це допоможе вам усунути з вашого списку невідкладних справ категорію дуже термінових справ, через які ваш список був дуже довгим, хоча фактично перелічені в ньому справи не були по-справжньому важливими.

Тепер, коли ви стали незалежними та ефективно використовуєте свій час для досягнення найважливіших для вашого життя цілей, вам необхідно підвищити результативність вашої взаємодії з оточуючими. У цьому допоможе формування наступної групи навичок.

Думайте на кшталт «виграш/виграш». Ви повинні вірити в те, що кожному з нас дуже багато приготовлено. Успіх однієї людини зовсім не обов’язково тягне за собою невдачу іншої. Тому шукайте вирішення проблем, які дозволять усім зацікавленим особам (зокрема і вам) виграти.

Спочатку прагнете зрозуміти, потім бути понятим. У цьому випадку ви допоможете людям, що оточують вас, відчути себе переможцями. Цілком імовірно, в ході процесу ви дійсно дізнаєтеся від них щось нове, і щоб це сталося, перестаньте говорити і почніть слухати. Вам дійсно треба слухати, якщо ви маєте намір добре в чомусь розібратися і до кінця зрозуміти іншу людину, у тому числі на інтелектуальному, аналітичному та емоційному рівнях. “Перш ніж виписувати ліки, поставте діагноз”, – радить Кові.

Добивайтеся синергії. І нарешті, вам необхідно завжди бути готовим до сприйняття нових, креативних ідей. Ви стаєте агентом інновацій, новатором та першопрохідником. Ви переконані, що все більш значуще, ніж сума його складових. Ви цінуєте різницю між людьми і намагаєтеся діяти з урахуванням (див. Командні ролі з Белбіну). Для вирішення конфліктів ви намагаєтеся діяти креативно.

“Заточуйте пилку”. Тепер ви досягли етапу міжособистісної залежності. Ви дієте ефективно, до вас дуже тепло відносяться члени сім’ї, друзі та колеги по роботі. Тим не менш, ви ніколи не повинні дозволяти собі зупинятися на досягнутому. Вам слід постійно намагатися самовдосконалюватись і зберігати непохитне бажання вчитися та проводити нові дослідження.

Щоб роз’яснити суть цієї навички, Кові наводить як приклад таку ситуацію. Уявіть, що ви бачите людину, яка вже протягом п’яти годин жорстоко пиляє дерево. Але на вашу пропозицію зробити невелику перерву, щоб уточнити пилку і завдяки цьому прискорити процес, людина відповідає вам: «Коли мені точити пилку! Мені пиляти треба!

Висновки

З приводу цієї моделі виникає одне питання: що в цілому змушує людей займатися справами і як при цьому вони можуть стати щасливими? Кові звертається до менеджерів та решти професіоналів, які серйозно ставляться до справи, і фактично зводить весь розгляд до однієї добре зрозумілої всім концепції — ефективності. Досягнення високої ефективності, а також наявність часу, щоб встигнути зробити все те, заради чого ми любимо своє життя і за що інші люди люблять нас, є головною мрією будь-якого керівника.

Залишити коментар:

Site Footer