Загальний опис моделі «Провідні сектори»

Кожній людині притаманні ті чи інші якості, сукупність яких визначає її справжню сутність. Такі якості, у тому числі слова, які людина часто вимовляє, найчастіше випробувані ним почуття, скоєні нею вчинки та її ціннісні установки, пронизують кожен аспект життя цієї людини.

Звільнене від усіх усвідомлено та неусвідомлено споруджуваних у повсякденному житті зовнішніх захисних та регулюючих бар’єрів, ваша ключова якість описує те, ким ви насправді є. Але що являє собою вашу ключову якість? Визначити, описати та провести діагностику вашої ключової якості вам допоможе модель провідних секторівабо, як її ще називають, модель ключових квадрантів Запропонована Д. Офманом (2001).

Коли слід застосовувати модель провідних секторів

Провідні сектори можна використовувати, щоб визначити, якими є ваші сильні та слабкі сторони, які пастки вас чекають, з якими викликами ви стикаєтеся і до чого відчуваєте неприязнь. Після того, як ви розберетеся з усім цим, ви зможете виявляти схожі характеристики в інших людях. Більше того, ви зможете краще розуміти власні реакції, спричинені тими чи іншими ситуаціями. Вивчивши детальніше свої ключові компетенції, ви зможете отримати повніше уявлення про проблеми, що виникають в інших людей, і займатися самоаналізом.

Як слід користуватися моделлю провідних секторів

Хоча точно сформулювати суть ключової якості досить важко, це зробити легше, якщо розглядати його у різних перспективах.

  • Яка основна пастка, яка чатує на вас? (Надмірно сильний прояв вашої ключової якості.)
  • Який найбільший виклик, з яким ви стикаєтесь? (Протилежність пастці.)
  • Що вас дратує в інших (ворожість), якщо це виразити в параметрах ключових якостей? (Протилежність вашій ключовій якості і виклик, що дуже сильно проявляє себе.)

Провідний сектор показує інші, але водночас взаємозалежні перспективи вашої ключової якості. Якщо ви зможете осмислити ці ключові якості, пастки, виклики та ступінь ворожості, ефективність та результативність вашого спілкування з іншими людьми значно підвищаться.

Сила цієї моделі полягає в тому, що вона пропонує чотири перспективи вивчення ключової якості. Звичайно, не слід забувати і про відмінності, хоч би й незначні. У однієї й тієї ж ключової якості, наприклад, можуть бути різні пастки, виклики та ступінь ворожості. Тому важливо уточнити зміст квадрантів більш детально та стосовно кожної людини.

Для цього Офман пропонує додати до кожного з чотирьох елементів три додаткові перспективи, внаслідок чого можна створювати комбінації, що утворюють індивідуалізований суперквадрант:

  • все, що ви кажете, відчуваєте, любите, прощаєте, бажаєте, ненавидите щодо себе, або чого вам, як ви вважаєте, не вистачає;
  • все, що ви кажете, відчуваєте, любите, прощаєте, бажаєте, ненавидите щодо інших, або чого їм, як ви вважаєте, не вистачає;
  • все, що інші кажуть, відчувають, люблять, прощають, бажають, ненавидять щодо вас, або чого вам, як вони вважають, не вистачає.

При роботі з суперквадрантом можуть виявитися не найприємніші речі: невідповідність між трьома перспективами, які його утворюють, свідчить про те, що ви не є тим, ким здається, і не дієте так, як хотіли б. Насправді ви намагаєтеся приховати ваші справжні почуття, уникнути пасток, що чекають на вас, і приборкати негативні емоції, що викликаються неприємністю, яку ви відчуваєте. Іншими словами, ви «граєте роль».

Невідповідність, що зустрічається у змісті ключового квадранта, може свідчити про те, що ви, ймовірно, описуєте симптоми пастки або результати її дії. Наприклад, ключова якість «ентузіазм» може породжувати особливу пастку – фанатизм, який тягне за собою негативний зворотний зв’язок, що викликає розчарування, бажання відступити, відмовитися від досягнення наміченої мети і, зрештою, породжує підвищену зарозумілість (еготизм). Проте сам собою еготизм перестав бути пасткою.

Ключові квадранти можуть використовуватися при підготовці до зустрічей, під час яких спілкуватимуться люди з протилежними ключовими якостями. Замість конфронтації обидві сторони повинні прагнути більшої поваги і намагатися дізнатися одне в одного про щось нове.

Висновки

Ключові квадранти довели, що це корисний метод підвищення взаєморозуміння та поваги людей із протилежними ключовими якостями. Однак при самовизначенні або оцінці інших можна зіткнутися з однією небезпекою, що спочатку властива цій моделі: існує ймовірність того, що ця оцінка проведена неправильно. Тому дуже важливо залучити до цього процесу інших людей, щоб підійти до нього з різних перспектив.

Найголовніше полягає в тому, що постійні зусилля, спрямовані на пізнання своїх ключових якостей, можуть дозволити максимально наблизитися до розуміння своєї істинної сутності і завдяки цьому досягти успіхів у житті.

Залишити коментар:

Site Footer