Загальний опис моделі «Керування, що здійснюється з урахуванням вартості компанії»

Управління, яке здійснюється з урахуванням вартості компанії (value-based management, VBM), – це інструмент, який використовується корпорацією для досягнення своєї максимальної вартості.

При застосуванні VBM використовують прийоми оцінки, які потрібні потім для управління показниками діяльності, ведення контролю за бізнесом та прийняття рішень. Вартість компанії визначається на основі дисконтованого потоку коштів, які вона отримає у майбутньому. Вартість створюється, якщо компанія інвестує капітал так, щоб прибутковість, що отримується при цьому, була вищою за вартість отримання цього капіталу. Усі стратегії та рішення перевіряються з погляду потенціалу створення вартості.

Існує кілька способів застосування VBM. Найпростіший – використовувати цю модель при складанні фінансової звітності. І тут доходи порівнюються з нарахуваннями на капітал (тут має місце економічна додана вартість). VBM також можна скористатися для складання кошторисів капітальних вкладень та визначення їхньої окупності, а також для проведення аналізу інвестицій. Усі інвестиції перевіряються на рівень їх відповідності необхідним нарахуванням на капітал. При правильному застосуванні цей підхід дозволяє привести у відповідність всі види діяльності та рішення ключових факторів, що впливають на величину вартості.

Коли слід застосовувати модель value-based management

Управління, яке здійснюється з урахуванням вартості компанії, застосовується для завдання цілей, оцінки показників діяльності, визначення бонусів та спілкування з інвесторами, а також для складання кошторисів капітальних вкладень, визначення їхньої окупності та оцінки. При використанні традиційних систем обліку визначення вартості компанії складає основі таких показників діяльності, як прибуток на акцію та рентабельність власного (акціонерного) капіталу. Однак у цьому випадку не враховується ефективність розміщення ресурсів та управління ними, тобто альтернативна вартість інвестованого капіталу. Через це багато компаній, які справляють враження рентабельних, якщо судити з їхніх документів, насправді не завжди є такими успішними.

У ході застосування цієї моделі необхідно приділити увагу наступним чотирма областям, від яких залежить її успішність:

  1. вимірам вартості;
  2. менеджменту;
  3. мотивації;
  4. способу мислення.

Вимірювання вартості вимагають виконання трьох кроків.

По-перше, сформулюйте правила, на основі яких ви перераховуватимете бухгалтерський прибуток в економічний (тобто скоригуйте доходи так, щоб усунути всі відхилення в обліку, які в кінцевому рахунку позначаються на величині економічних результатів).

По-друге, виявите наявність у компанії центрів VBM. Вони можуть бути великими або невеликими, але в будь-якому випадку вони повинні самі відповідати за результати своєї діяльності.

І по-третє, скоординуйте діяльність цих центрів так, щоб узгодити рішення (гармонізувати їх) у масштабах усієї компанії. Це допоможе відстежувати застосування VBM при складанні щомісячних звітів щодо кожного структурного підрозділу.

Але вимір вартості — це одне, а ось дії на основі одержаних результатів — зовсім інше. Тому менеджмент та вартість мають бути нерозривно пов’язані. Прийоми, що використовуються при складанні бюджетів та плануванні, треба скоригувати так, щоб вони були вбудовані у загальну концепцію та відповідали їй; до того ж необхідно встановити зв’язок між операційними та стратегічними важелями впливу.

Матеріальне заохочення за збільшення вартості дозволяє менеджерам отримати додаткову мотивацію, що спонукає їх думати і діяти так, ніби вони є співвласниками компанії, оскільки їм платять як власникам: у разі зростання акціонерної вартості одночасно збільшується і розмір їхньої винагороди. Тому розмір бонусів та інших стимулів має відповідати фактичним показникам діяльності, а не бюджетним, і тоді менеджери матимуть змогу сфокусуватися на досягненні максимально можливого багатства, а не обмежуватися лише задоволенням корпоративних очікувань. Звичайно, при такому підході неминучий ризик, у тому числі пов’язаний зі штрафними санкціями, які підуть, якщо показники діяльності виявляться нижчими за встановлені. Але тут можна згадати ще одну перевагу: перехід від переговорів, що постійно проводяться, з приводу фінансових цілей до разового встановлення величини бонусу значно спрощує процес планування.

Як слід користуватися моделлю VBM

З використанням управління, здійснюваного з урахуванням вартості підприємства, слід взяти до уваги такі моменти.

  • Намагайтеся приймати більш якісні операційні рішення і не зациклюйтеся на отриманні точних значень будь-яких показників. Велику користь VBM може принести, якщо ви визначите залежність між аспектами бізнесу та факторами вартості (факторами, що мають значний вплив на вартість компанії, наприклад, зростання продажів).
  • Уникайте застосування складних бухгалтерських прийомів, необхідних отримання більш точних цифр.
  • Абсолютна цінність не така важлива, як сам процес створення вартості.
  • Не застосовуйте VBM як інструмент разового використання, а інтегруйте його у стратегічне планування та цикл планування та контролю.
  • Вкрай важливо домогтися активної залучення менеджерів вищої ланки в діяльність компанії та їх реальної підтримки.

Висновки

Хоча управління, яке здійснюється з урахуванням вартості компанії, описується як інструмент для вимірювання фінансових показників і навіть для проведення теоретичних обчислень, важливо пам’ятати, що VBM не призначено для отримання точних цифр, тому що за його допомогою можливо складно визначити приріст капіталу. Зокрема, для цього потрібна інформація про майбутні грошові потоки. При зверненні до VBM велика увага приділяється акціонерній вартості та накопиченню готівки для інвестування у короткостроковому періоді. Тому в цьому випадку зазвичай не рекомендується вдаватися до надто деталізованого або надмірно складного варіанта цієї моделі.

Залишити коментар:

Site Footer