Будинок попиту та пропозицій – Це концепція, розроблена в агентстві А. Т. Kearney. Нею можна скористатися для планування, оцінки та моніторингу прийомів лідерства, що застосовуються в галузі постачання, взявши за основу передовий досвід успішно діючих компаній.
Ця концепція з’явилася в результаті дослідження “Прийоми лідерства в галузі постачання”, проведеного А. Т. Kearney в 1996 р. У ньому взяли участь 77 компаній з Північної Америки та Європи, що показують високі результати діяльності. Концепція складається з трьох базових рівнів: процеси завдання напрямків діяльності, основні процеси постачання та забезпечують і допоміжні процеси, а також з восьми координат, званих у цій моделі «приміщеннями», які охоплюють понад сотню детально опрацьованих елементів, що відрізняють лідерів від відстаючих.
Процеси завдання напрямів діяльності
- Стратегія постачання. Будується на можливостях ринку пропозицій і в ході створення цінності постає як невід’ємна частина бізнес-стратегії, яка використовує інновації, лідерство з витрат та отримання доходів.
- Організаційна узгодженість. Забезпечує вбудованість навичок, умінь та знань у ключові бізнес процесищо застосовуються у компанії.
Основні процеси постачання
- Пошук постачальників та джерел постачання. Застосування сучасних прийомів як свого роду важелів, щоб повною мірою реалізувати потенціал усієї бази витрачених коштів, тим самим допомагаючи компанії зрозуміти, які її компетенції є ключовими.
- Управління відносинами із постачальниками. Це ефективний менеджмент, призначений для усунення тертя, що виникають у ході створення потенційної цінності, і тим самим для ослаблення ризиків, пов’язаних із відносинами з постачальниками.
- Управління операційними процесами. Автоматизація операційних процесів за одночасного агресивного та творчого використання технологій ведення електронного бізнесу (e-бізнесу).
Забезпечуючі та допоміжні процеси
- Управління показниками діяльності. Зв’язок даних, що стосуються функції постачання, з корпоративними результатами та стратегічними цілями, завдяки чому підвищується точність обліку вкладу цієї функції у отримані загальні результати.
- Управління знаннями та інформацією. Постійне отримання знань про процеси, географічні регіони, бізнес-одиниці та відносини із зовнішніми сторонами та їх доведення до зацікавлених осіб.
- Управління людськими ресурсами. Призначення відповідальних («послів») за досконалість функції постачання, використовуючи при цьому професійну підготовку, стимули та агресивну ротацію фахівців із високим потенціалом у масштабах усієї компанії.
Коли слід застосовувати модель будинку попиту та пропозицій
Будинок попиту та пропозицій використовується для проведення аналізу будь-якої організаційної функції постачання та її подальшої модифікації з метою підвищення її ефективності. Ця модель допомагає виявляти можливості для покращення результатів, використовуючи для цього бенчмаркінгові дані, що відносяться до функції постачання, та стимулюючи професійніший підхід до виконання цієї функції.
Як слід користуватися моделлю будинку попиту та пропозицій
В Інтернеті можна легко знайти питання з анкети «Assessment of Excellence in Procurement» («Оцінка ступеня досконалості в області постачання»), що безкоштовно розповсюджується. Респонденти, що відповіли на питання анкети, потім отримують детальний звіт, в якому результати діяльності їхньої компанії порівнюються з результатами діяльності інших компаній і навіть світових лідерів у сфері діяльності. Така оцінка може підвищити професіоналізм фахівців компанії за рахунок швидкого та наочного виявлення сильних та слабких сторін та можливостей та вказівки курсу дій, які дозволять компанії краще підготуватися до майбутнього. Багато організацій періодично вдаються до такої оцінки, щоби вести моніторинг своїх процесів.
Висновки
Будинок попиту та пропозицій є однією з багатьох концепцій, що використовуються для опису глибини та масштабів функції постачання та для визначення рівня професіоналізму співробітників компанії, що її виконують. Завдяки наявності бенчмаркінгових даних, цією моделлю компанії можуть користуватися постійно. Особливо добре, ця концепція підходить для великих міжнародних компаній.
Дослідження, результати якого було покладено основою цієї концепції, починалося з 50 респондентів, та був його масштаби збільшилися, і кількість учасників перевищило 600 компаній. Понад те, ця концепція стала засобом комунікацій, які встановилися між багатьма компаніями. Однак бенчмаркінг відноситься до методів, що потребують великих витрат часу. Ще одним серйозним недоліком є обмежена кількість публікацій необхідних даних та іншої потрібної інформації.