Загальний опис моделі 7S

Модель 7S за своїм призначенням є діагностичною і особливо корисною для застосування в ефективно діючій компанії. Спочатку ця модель створювалася для організації діяльності компанії в такий спосіб, щоб забезпечити її ефективність. Щоб реалізувати цю стратегію, потрібно врахувати всі сім основних складових (назва цієї моделі пов’язана з тим, що англійською мовою перераховані сім складових починаються з літери S):

  1. Strategy – Стратегія;
  2. Structure – Структура;
  3. Systems – Системи;
  4. Skills – навички і вміння;
  5. Staff – Персонал;
  6. Style – Стиль;
  7. Shared Values – Загальні цінності.

В основі цієї моделі лежить одна важлива ідея: всі ці сім складових повинні бути узгоджені один з одним, тому що в цьому випадку відбувається їхнє посилення.

Сім взаємозалежних організаційних елементів при класифікації поділяються на дві групи: «жорстку» та «м’яку». В «жорстку» групу (або визначену раціональним способом, або матеріальну за своєю природою) включають стратегію, структуру та системи, «м’яку» (емоційну) – загальні цінності, стиль, персонал та навички та вміння. Ось як трактується змістовне наповнення кожної з основних складових моделі 7S:

  • Стратегія. Під нею розуміються цілі компанії та ті дії, які вона усвідомлено обрала, щоб досягти цих цілей, у тому числі розстановка пріоритетів за деякими продуктами та ринками або розподілом ресурсів.
  • Структура. Це поняття відноситься до організаційної структури, ієрархії та координації, а також включає поділ праці та інтеграцію завдань та видів діяльності.
  • Системи. До них відносяться первинні та вторинні процеси, якими компанія користується для вирішення своїх завдань, наприклад для забезпечення роботи виробничих систем, планування постачання та отримання замовлень.
  • Загальні цінності. Вони включають цінності, визначальні та зумовлюють існування підприємства. Тому зрозуміло, чому на наведеному малюнку ця складова поміщена в середину. До них, зокрема, відносяться основні переконання та очікування працівників, які вони пов’язують зі своєю компанією.
  • Стиль. Свідчить про те, як керівники та менеджери розставляють пріоритети у своїй роботі та розподіляють свій робочий час. Стиль компанії проявляється, крім іншого, і в тому, як начальство належить до підлеглих.
  • Персонал. Це люди, які працюють у компанії та розглядаються як колектив.
  • Навички і вміння. До цієї категорії відносять відмінні здібності працівників та підприємства в цілому.

Коли слід використовувати модель 7S

Модель 7S є відповідним контрольним списком, що дозволяє визначити і проаналізувати найважливіші складові компанії. Вона дозволяє проводити це вивчення цілеспрямовано і водночас розглядати стан справ у «жорсткій» та «м’якій» перспективах. Цю модель можна застосувати для аналізу нинішнього становища чи вивчення її майбутнього стану. Таке вивчення може допомогти виявити розриви та неузгодженості між різними етапами розвитку. До цієї моделі також можна вдатися і для оцінки здійсненності стратегічного плану з погляду того, наскільки компанія здатна досягти успіху в реалізації запропонованої стратегії.

Як слід користуватися моделлю 7S

Якщо ви хочете за допомогою моделі 7S оцінити вплив запропонованої стратегії на компанію, найкраще уявити модель 7S у матричній формі, де будуть перераховані конфлікти та можливі розв’язання чи комбінації 7S. Потім вирішіть або як скоригувати стратегію, або як змінити компанію, щоб обрана стратегія підходила їй. Якщо ви будете діяти строго відповідно до цієї моделі, вона виявиться для вас більш корисною, ніж більшість інших моделей, які пропонувалися до цього.

Розробники моделі 7S мали намір використовувати її набагато складнішим чином: вони свого часу заявляли, що успіх компанії залежить від того, наскільки успішно керівники та менеджери займаються векторами розбіжностей (які знаходяться на протилежних полюсах) складових 7S або їх значеннями. Найбільш вправно діючі компанії перетворюють конфлікти, що виникають у них, на додатковий виграш.

Висновки

7S є зрозумілою та добре відпрацьованою діагностичною моделлю. Однак при використанні її «м’яких» складових можна зіткнутися з деякими труднощами, оскільки задати їх у кількісному вигляді, щоб їх можна було вимірювати, досить важко. Через це модель 7S часто використовують у “урізаному” вигляді: контрольний список підміняється звичайними питаннями. Внаслідок комплексного застосування цієї моделі, що передбачає аналіз взаємодії всіх складових або вивчення конфліктів, що виникають у цьому випадку, часто не відбувається. У такому вигляді ця модель, звичайно, не призводить до будь-яких по-справжньому значних поліпшень. Адже формування нової організаційної спроможності вимагає розуміння не тільки того, чому нинішні здібності є недостатніми. Однак існує безліч моделей, що доповнюють, якими можна скористатися на рівні окремих складових 7S і з їх допомогою виявити не врахований до цього потенціал.

Залишити коментар:

Site Footer