Менеджмент можна як ефективне управління господарством, організацією, колективом отримання прибутку у вигляді ефективного використання наявних ресурсів. Менеджмент може бути розглянутий як наука і як організація управління фірмою, а також процес прийняття управлінських рішень.
Види менеджменту – Це певні галузі управлінської діяльності безпосередньо пов’язані з вирішенням певних завдань управління. Серед класифікації менеджменту можна назвати низку критеріїв.
Зміст
Види менеджменту за ознакою змісту
За ознакою змісту виділяють такі види менеджменту:
- Нормативний менеджмент відповідає за створення та реалізацію місії організації, її філософії, підприємницьких стандартів, визначення конкурентної ніші компанії на ринку та місця в ній, формування загальної стратегії розвитку, цей вид менеджменту також включає узгодження внутрішнього та зовнішнього середовища організації.
- Стратегічний менеджмент займається розробкою різних стратегій для різних підрозділів компанії, розподіляє реалізацію стратегій у часі, формує потенціал успіху організації та забезпечує загальний контроль реалізації обраних стратегій.
- Тактичний менеджмент розробляється у розвиток стратегії. Тоді як стратегічний менеджмент переважно розробляється на вищих рівнях керівництва, тактичний менеджмент виробляється лише на рівні керівництва середньої ланки. Перспективи тактичного менеджменту розраховані на менший час, ніж стратегічний менеджмент. Зазвичай він охоплює річний період.
- Оперативний менеджмент орієнтований вирішення поточних питань, потребують негайного решения. Оперативний менеджмент зводиться до прийняття рішень, здатних швидко і вчасно виправити або направити хід трудових, виробничих і фінансових процесів у ситуаціях, що складаються на даний момент.
Види менеджменту за ознакою об’єкту
За ознакою об’єкта виділяють такі види менеджменту:
- Загальний (генеральний) менеджмент – управління організацією загалом та її автономними відділами. Загальний менеджмент включає загальні підходи та методи управління, які є універсальними і можуть бути застосовані у будь-якій сфері діяльності та для всіх рівнів та видів управління. Цей вид менеджменту є домінуючим у макроекономіці.
- Функціональний (спеціальний) менеджмент охоплює окремі галузі діяльності організації або фірми. У рамках функціонального менеджменту виділяють такі види:
- Інноваційний менеджмент – управління процесами створення, поширення та застосування продукції та технологічних процесів, що мають науково-технічну новизну, має своїм об’єктом процес наукових досліджень, прикладних розробок, створення дослідних зразків та впровадження новинок у виробництво.
- Фінансовий менеджмент – управління процесами руху коштів у організації. Фінансовий менеджмент пов’язаний зі складання бюджету та фінансового плану організації, формуванням та розподілом її грошових ресурсів, оцінкою поточного та перспективного фінансового стану, вживанням необхідних заходів щодо їх зміцнення;
- Інвестиційний менеджмент – управління процесами залучення та використання інвестицій з метою забезпечення найефективніших шляхів реалізації інвестиційної стратегії фірми на окремих етапах її розвитку.
- Виробничий менеджмент – Управління процесами виробництва товару, придбання ресурсів, витратами та результатами в масштабах організації. Виробничий менеджмент вирішує завдання визначення оптимального обсягу та структури випуску продукції, застосовуваної технології, раціонального завантаження обладнання; розміщення людей; усунення збоїв та неполадок; поточного контролю; керівництва персоналом, вирішення конфліктів тощо.
- Інформаційний менеджмент – Управління інформаційними ресурсами на підприємстві зі створення інформації та її раціонального використання на користь організації.
- Менеджмент персоналу – Управління процесами залучення, ротації, навчання, стимулювання персоналу в організації. Менеджмент персоналу вирішує завдання підбору, розміщення, навчання, підвищення кваліфікації працівників; вибору методів їх винагороди та стимулювання; створення сприятливого морально-психологічного клімату та допомоги у вирішенні трудових спорів та конфліктів; поліпшення умов праці та побуту працівників.
- Менеджмент якості – Управління процесами планування, забезпечення та контролю якості продукції та послуг організації з метою покращення якості продукції та послуг, вироблених конкретним підприємством.
- Маркетинг-менеджмент – Управління організацією з використанням принципів маркетингу, тобто управління збутом продукції, сегментами ринку, конкурентоспроможністю організації, просуванням продукції, відбором цільових ринків, формуванням каналів збуту, виробленням цінової та рекламної політики тощо.
Види менеджменту з галузевої власності
По галузевої власності виділяють такі види менеджменту:
- банківський менеджмент;
- менеджмент у страхуванні;
- менеджмент у ресторанному бізнесі;
- менеджмент у сфері шоу-бізнесу;
- менеджмент у будівництві;
- екологічний та інші види менеджменту.
Види менеджменту з організаційно-правових форм господарювання
За організаційно-правовими формами господарювання виділяють:
- державний менеджмент;
- підприємницький менеджмент;
- менеджмент громадських організацій.
Види менеджменту за рівнями управління
За рівнями управління виділяють такі види менеджменту:
- загальнодержавний;
- галузевий;
- регіональний;
- місцевого самоврядування;
- міждержавних організацій
Види менеджменту з належності до організації
За належністю до організації виділяють:
- внутрішньогосподарський менеджмент;
- Зовнішньо господарський менеджмент.