Відкритий ринок

Відкритий ринок (Open Market) — ринок, у якому здійснюються операції з купівлі-продажу цінних паперів між особами, які є первинними кредиторами і позичальниками. У результаті продажу цінних паперів на такому ринку кошти надходять не на користь їхнього емітента, а на користь власника цінних паперів. Відкритий ринок центральні банки використовують для купівлі-продажу, як правило, короткострокових державних цінних паперів з метою регулювання грошової маси в обігу. Внаслідок купівлі цінних паперів збільшується обсяг вкладення коштів в економіку, а в результаті продажу зменшується.

Відкритий ринок – ринок, на якому, на відміну від закритого ринку, здійснюються операції, що відповідають звичайній комерційній практиці в міжнародній торгівлі, укладаються звичайні комерційні контракти і виступає необмежену кількість продавців (покупців), причому як аутсайдерів, так і монополій, що веде до конкуренції на ринку.

Конкуренція, неврівноваженість співвідношення попиту та пропозиції та часті коливання рівня ринкових цін визначають особливості операцій на відкритих світових товарних ринках. Між попитом та пропозицією на відкритих ринках існують особливо тісні взаємозв’язки. Попит визначає пропозицію та, навпаки, пропозицію визначає попит. Пропозиція формує попит через номенклатуру вироблених товарів та ціни на них. Попит визначає обсяг та структуру пропозиції відповідних товарів.

Однією з визначальних умов комерційної практики відкритих ринках є рівень ринкових цін, тобто. тих фактичних цін, якими здійснюється купівля-продаж товарів та послуг над ринком. Рівень ринкових цін формується головним чином результаті взаємодії попиту і пропозиції. Цей процес – відображення закономірності відкритих ринків – співіснування конкуренції та монополії.

Особливе місце на відкритих ринках займають ринки готівкових (реальних) товарів (вантажів) або спотові ринки (spot markets). До таких ринків відносяться центри міжнародної торгівлі відповідними товарами у великих морських портах. Часто продажі у цих центрах відбуваються у моменти значного перевищення попиту над пропозицією (і навпаки), і контракти можуть мати спекулятивний характер. На спотових ринках яскраво проявляється множина цін. Ціни в контрактах залежать повністю від поточної ринкової кон’юнктури і можуть істотно відрізнятися від рівня цін на відкритому ринку в цілому.

(Див. Діяльність банків над ринком цінних паперів, Операції на ринку).

Залишити коментар:

Site Footer