Ухиляння від ризиків

Ухиляння від ризиків (risk aversion) – фінансовий менталітет менеджерів підприємства, що не приймає операції та види діяльності, пов’язані з високим рівнем ризику (що дотримуються консервативної політики у фінансовому менеджменті).

Ухилення (уникнення, уникнення, виключення) ризику – метод обробки ризику, що дозволяє суб’єкту повністю уникнути можливості реалізації ризику.
Безперечною перевагою даного методу є його самодостатність. Якщо суб’єкту вдається застосувати його, щодо цього ризику не потрібно жодних інших заходів з обробки. Цей ризик перестає йому існувати.

Однак, незважаючи на таку очевидну перевагу, ухилення від ризику застосовується не дуже широко. Цілком ухилитися від ризику найчастіше просто неможливо технічно. Хоч би які заходи щодо попередження ризику проводилися — все одно залишається хоча б невелика ймовірність його настання.

Практично єдиним способом повністю уникнути ризику є відмовитися від того об’єкта чи процесу, з яким пов’язане існування цього ризику. Але це, по-перше, можливо далеко не завжди. По-друге, це означає відмову від тих вигод, які несе в собі цей об’єкт або процес для його власника, що не завжди розумно. Тому ухилення від ризику добре підходить для обробки чистих ризиків, що несуть у собі можливість лише негативних наслідків. Для спекулятивних ризиків необхідно зважувати можливі несприятливі наслідки, яких вдасться уникнути, ухилившись від ризику, і ті вигоди, які можна отримати, якби ризик залишився.

Застосування методу уникнення ризику має ще одну особливість. Об’єкти чи процеси використовуються власником для певних цілей. Він може відмовитися від використання цих об’єктів або процесів, щоб ухилитися від ризику, пов’язаного з ними. Але тоді йому все одно доведеться шукати інших шляхів досягнення поставленої мети. І дуже ймовірно, що знайдені варіанти будуть нести нові ризики. У цьому випадку треба або переглядати цілі, або змінювати ставлення до ризику, або шукати інші методи обробки, які дозволять почуватися впевнено навіть за умов існування ризику.

У разі прийняття рішення про ухилення від ризиків важливо зробити це на якомога ранішому етапі, поки на реалізацію проекту витрачено мінімальну кількість коштів. Чим більш пізньої стадії приймається це рішення, тим більше можливі втрати. Тому ухилення може бути виправданим лише за умов дуже високої невизначеності та серйозної небезпеки.

Ухиляння від ризиків може бути реалізовано за допомогою таких методів:

  • відмова від роботи на нестабільному ринку в невластивих для звичної діяльності підприємства умовах;
  • уникнення партнерів та контрагентів із сумнівною репутацією;
  • відмова від ризикованих проектів (до них можна віднести інноваційні проекти з незрозумілими перспективами);
  • відмова від кредитування ненадійних клієнтів та фінансування ризикованих операцій;
  • відмова від проведення ризикованих фінансових операцій та використання ризикованих фінансових інструментів;
  • відмова від використання великих обсягів позикового капіталу, якщо це може призвести до втрати фінансової незалежності тощо.

Залишити коментар:

Site Footer