Ухиляння від податків (tax evasion) – дії платника податків, спрямовані на зниження розміру або відмову від сплати податків з порушенням чинного податкового законодавства (підтасовування фінансової звітності, заниження розміру бази оподаткування, затримка виплат податків тощо).
Ухиляння від сплати податків – незаконне умисне уникнення сплати податків фізичними чи юридичними особами.
Способи ухилення від сплати податків залежить від виду податку. Основними способами ухилення від сплати податків на доходи фізичних осіб та на прибуток організацій є невказання у податкових деклараціях певних оподатковуваних доходів або зазначення в них фактично не мали місця витрат, що зменшують податкову базу. Для ухилення від сплати податків використовуються угоди з фірмами-одноденками та офшорними компаніями.
За ухилення від сплати податків законодавством різних країн передбачено адміністративну відповідальність у вигляді штрафу, а в певних випадках — і кримінальну відповідальність.
Як зазначає професор Фрайбурзького університету Ларс Фельд, хоча трудова діяльність в обхід податкових органів і суперечить закону, але для окремих груп людей це нерідко «остання можливість заробити на життя».
Від незаконного ухилення від сплати податків слід відрізняти уникнення податків законними способами (tax avoidance) або податкове планування (податкова оптимізація), тобто вміле застосування податкових пільг та інших законних способів мінімізації податків, що сплачуються, у тому числі з використанням іноземних юрисдикцій.