Ціновий ризик

Ціновий ризик (price risk) – ймовірність виникнення непередбачених фінансових втрат від зміни рівня цін на продукцію або окремі фінансові інструменти у майбутньому періоді або проведення операцій купівлі-продажу. Ціновий ризик може бути застрахований підприємством шляхом здійснення операції хеджування.

До основних видів цінових ризиків можна віднести:

  • підвищення закупівельних цін на сировину, матеріали, комплектуючі;
  • ймовірність встановлення конкурентами цін нижче за ринкові (за реалізованою підприємством продукції);
  • зміни у державному регулюванні ціноутворення;
  • ймовірність запровадження нових податкових та інших платежів, що включаються до ціни продукції;
  • зниження рівня товарів над ринком;
  • підвищення цін та тарифів на послуги інших організацій (електроенергія, транспортні послуги тощо).

Ціновий ризик пов’язаний з визначенням ціни на продукцію та послуги, що реалізується підприємством, а також включає ризик у визначенні ціни на необхідні засоби виробництва, використовувану сировину, матеріали, паливо, енергію, робочу силу і капітал (у вигляді процентних ставок за кредитами). За деякими розрахунками, помилка у розмірі ціни на реалізовану продукцію на 1% призводить до втрат, що становлять не менше ніж 1% виручки від реалізації. Якщо попит на цей товар еластичний, то втрати можуть становити 2-3%. При рентабельності продукції, що становить 10-12%, помилка у ціні на 1% може означати втрати у прибутку на 5-10%. Ціновий ризик суттєво зростає в умовах інфляції.

Ціновий ризик – це один з найнебезпечніших видів ризику, тому що безпосередньо і значною мірою впливає на можливість втрати доходів та прибутку комерційного підприємства. Ціновий ризик постійно супроводжує господарську діяльність підприємства.

Ціновий ризик – ризик втрат через майбутні зміни ринкової ціни товару або фінансового інструменту. Розрізняють три типи цінових ризиків: валютний ризик, ризик ставки відсотка та ринковий ризик. За традицією, термін «ціновий ризик» охоплює як можливість збитків, а й можливість отримання прибутку.

Ціновий ризик – ризик зміни ціни боргового зобов’язання внаслідок зростання чи падіння поточного рівня відсоткових ставок. Ціновий ризик – ризик зниження вартості цінного паперу (або портфеля) у майбутньому. Також тип ризику іпотечного періоду, що у виробничому сегменті під час встановлення термінів повернення позики для позичальника до встановлення термінів продажу цінних паперів на вторинному ринку. При загальному підвищенні рівня відсоткових ставок за позиками протягом виробничого циклу кредитор може бути змушений продати позику, що видається з дисконтом.

Нормативний ціновий ризик – ризик, що виникає при обмеженні регулюючими органами страхової премії, які можуть стягувати страхові компанії.

Залишити коментар:

Site Footer